Każde wnętrze, w tym pokój dziecka, należy urządzić z głową. Projekt pokoju dla dziewczynki to przykład pokoju dziecka, w którym dziecko czuło się będzie dobrze. Jaki wybór łóżka zastosować? Co z oświetleniem czy dodatkami? Kto powinien dokonać wyboru urządzając pokój?

Urządzić pokój wedle dziewczynki czy rodzica?

Każde wnętrze powinno być przemyślane. Dokonując aranżacji pokoju dzieci warto zadbać o projekt pokoju. Przede wszystkim styl pomieszczenia musi być dostosowany do potrzeb dziecka. Wymarzony pokój musi zostać skonfrontowany z rzeczywistością. Projektując pokój weź pod uwagę, aby zachować umiar, i aby sam pokój był dostosowany do wieku dziecka. Inne potrzeby muszą zostać spełnione, jeśli mówimy o pokoju przedszkolaka, a inny dla dzieci w wieku szkolnym. Tak samo, pokój nastolatki będzie wymagał innych funkcji. Dobrym pomysłem jest wydzielenie dziecku trzech stref: wypoczynku, zabawy i nauki.

Decydując się na aranżację pokoju, włącz dziecko do całego procesu. Razem możecie mieć wpływ na projekt pokoju dla dziewczynki. Pozwól córce wybrać dominującą kolorystykę, która niekoniecznie musi być pastelowa, jeśli twoja księżniczka lubi bardziej wyraziste barwy jak np. fiolet. Jako rodzic jednak zdecyduj o poważniejszych kwestiach tj. funkcjonalność i bezpieczeństwo. W pokojach dzieci lepiej sprawdzi się sprzęt, który rośnie wraz z dzieckiem. Jako dorosły oczywiście również w łatwy sposób możesz zadbać, aby wszystkie meble, materace i dodatki posiadały niezbędne certyfikaty i atesty. Poczucie bezpieczeństwa dziecka to bowiem jedno z najważniejszych kryteriów wyboru.

Meble w pokoju dziecięcym

Pokój dziewczynki pod katem funkcji nie będzie się zbytnio różnił od pokoju chłopca. Oczywiście podstawowym wyborem jest łóżko. Może być klasyczne, z możliwością podwyższania i powiększania wraz z czasem dorastania dziecka, możesz też wybrać takie w finezyjnych kształtach, a nawet takie z baldachimem. W małych pokojach sprawdzi się łóżko z antresolą.

Dobrze umieścić w pokoju regały z praktycznymi półkami czy pojemne szafy (np. z regulacją szyny na ubrania) oraz modułowe regały, gdzie dziecko postawi swoje książki, zabawki czy pamiątki.

O ile w strefie zabawy możesz postawić mały stolik, o tyle w centrum nauki przyda się funkcjonalne biurko z regulacją wysokości. Możesz wybrać klasyczne, ale dostępne są też modele w stylu starodawnego sekretarzyka. Przejrzyj dostępne modele ze swoim dzieckiem i znajdź dobry consensus. Do biurka dobierz też wygodne, ergonomiczne krzesło.

Możesz też zakupić fotele do czytania, miękkie pufy, praktyczne pudełka na drobiazgi.

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

W przypadku oświetlenia, dobrze aby w pokoju był dostęp do naturalnego światła w postaci dużego okna. Pomalowanie pokoju na jasne, pastelowe barwy również może dodatkowo doświetlić pomieszczenie. Ciepłe kolory farby lub tapety dadzą wrażenie przytulności i przestronności.

Główne światło w pokoju powinno płynąć z góry z dziecięcej lampy lub żyrandolu. Znajdziesz w sklepach modele o wesołej kolorystyce i bajkowych kształtach. Dodatkowo możesz dobrać lampki nocne np. w zwierzątka lub gwiazdki. Dla małych dziewczynek ciekawym rozwiązaniem są też dodatkowe punktowe lampki w kształcie chmurek, liści, motyli itp.

Pokój dziecięcy i dodatki

Klimat pokoju dziewczęcego niezaprzeczalnie tworzą dodatki. Kolorowe narzuty, ozdobne poduszki, wzorzysta pościel w postaci z bajek potrafi pobudzić radość dziecka. Dodatkowo możesz też dobrać drapowane zasłony i falbowane firanki, które nadadzą wnętrzu lekkości. Odpowiednio dobrana tapeta w wesołe wzory zwierząt również nadaje pokojowi dziewczynki niezaprzeczalny urok.

Pamiętaj o wygodnych, miękkich dywanach. Dzięki nim możesz też oddzielić poszczególne strefy w pokoju dziecka.

Dobierając dodatki, również możesz kierować się życzeniami dziecka, choć jako dorosły powinieneś zadbać o spójność aranżacyjną pomieszczenia. Niezaprzeczalnie jednak planowanie aranżacji dziewczęcego pokoju wraz z dzieckiem tworzy nową więź miedzy wami.