Nie inaczej jest podczas zakupu okien. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru, żebyś później nie żałował?

Weź pod uwagę materiał

Przeglądając ofertę rynkową pewnie zauważyłeś, że jest kilka materiałów, z jakich wykonywane są okna. Najczęściej są to:

  • pvc
  • drewno

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, śmiało możesz zdecydować się na okna plastikowe. Nowoczesne modele nie tylko dobrze się prezentują, ale też mają bardzo dobre parametry techniczne. Kiedy nie warto kupować okien plastikowych? Zrezygnuj z nich, jeśli masz w planie tworzenie większych przeszkleń.

Jeżeli jesteś miłośnikiem naturalnych rozwiązań, a Twój budżet jest nieco większy, możesz wybrać okna drewniane. To klasa sama w sobie. Jak podaje specjalista z branży okien Tomkar Okna, decydując się na tę opcję, musisz jednak pamiętać o tym, że od czasu do czasu okna drewniane należy konserwować. Nie masz czasu na takie rzeczy? Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się dla Ciebie okna plastikowe, stylizowane na okna drewniane za pomocą okleiny.

Dźwiękoszczelność

Dom jest miejscem odpoczynku. Jeśli chcesz zrelaksować się w nim po ciężkim dniu pracy, powinieneś wybrać okna, które będą chronić Cię przed hałasem. Zasada jest taka, że im grubsza ścianka okna, tym lepiej izoluje Cię od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Ma to również znaczenie w utrzymaniu ciepłą wewnątrz domu.

Styl wykonania okien

Nie bez znaczenia podczas wyboru okien jest to, w jakim stylu zamierzasz urządzić dom. Bogata oferta produktów sprawia, że nawet okna można dopasować tak, żeby tworzyły z budynkiem i pomieszczeniami harmonijną całość.

Urządzasz dom w stylu retro? Wybierz okna retro. Nadadzą wnętrzu niepowtarzalny styl niczym z zabytkowego dworu. Nie wiesz jeszcze dokładnie, jak zaprojektujesz wnętrza? Postaw na klasyczne okna, które będą pasować do wszystkiego.

Mechanizm otwierania okien

Pamiętaj o tym, żeby wybierać okna trwałe i solidne. Ta zasada dotyczy też sposobu ich otwierania. Mechanizm musi być porządny, żeby służył Ci przez długie lata. Zastanów się, czy wolisz okna przesuwne, czy może tradycyjnie zamykane na klamkę.

Nie kieruj się przy tym modą, ale tym, co jest wygodne dla Ciebie i co sprawdzi się w danym wnętrzu. Najchętniej wybierane są przez klientów ok,a które można nie tylko uchylić, ale też otworzyć. Są to tzw. okna uchylno rozwierane.

Opcje dodatkowe

Wybierając okna do nowego domu, zwróć koniecznie uwagę na dodatkowe opcje, które oferuje producent. Może skorzystasz z którejś z nich? Może to być np, funkcja ograniczenia stopnia otwarcia drzwi. Sprawdzi się ona idealnie podczas silnego wiatru. Przydatna jest też możliwość skorzystania z kluczyka do klamki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że pociecha sama nie otworzy okna i nie ulegnie wypadkowi.

Wiele osób korzysta z nawiewników oraz powłok na szyby, które mają różne zadania, np. zaciemnienie przestrzeni.

Kupujesz okno tarasowe? Sprawdź, czy próg nie jest zbyt wysoki. Niski próg to must-have, jeśli w domu będą mieszkać osoby niepełnosprawne, zwłaszcza poruszające się na wózku inwalidzkim.

Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i wybierz najlepsze okna dla siebie.