Ciecz może spowodować trwałe uszkodzenia, nawet jeśli telefon z początku wydaje się działać poprawnie. W takim przypadku warto udać się do serwisu GSM, w którym fachowcy dokładnie sprawdzą czy woda nie wyrządziła szkód. Sprawdź, jak wygląda proces diagnozowania oraz naprawy takiego sprzętu!

Zalany telefon – pierwsza pomoc

Zalany iPhone to dla wielu osób stresująca sytuacja, ale warto zachować zimną krew i przystąpić do szybkiego działania. Wyjmij telefon z wody, jeżeli dalej działa, wyłącz go. Prąd elektryczny może powodować dalsze uszkodzenia, dlatego konieczne jest odcięcie zasilania. Wyjmij tackę z kartą SIM i kartą SD. Połóż telefon na suchym podłożu, dobrze się sprawdzi ręcznik papierowy i pozostaw na 24 godziny. Nie używaj suszarki do włosów ani nie kładź go na kaloryfer, by przyspieszyć proces suszenia. Gorące powietrze może powodować dalsze uszkodzenia. Nie wkładaj go również do ryżu – zapchasz otwory i zanieczyścić je dodatkowo. Pod żadnym pozorem nie próbuj uruchamiać telefonu. Kolejnego dnia zanieś urządzenie do punktu napraw. Profesjonalny serwis posiada narzędzia, wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu diagnoza będzie rzetelna. Niezależnie od tego czy są to wyświetlacze do iPhone XR czy nowszych modeli – profesjonalista poradzi sobie z każdym z nich. 

Z wizytą w serwisie

Serwisant przyjmie Twoje urządzenie na tak zwaną diagnozę. Polega na rozkręceniu wyświetlacza i sprawdzeniu, do których miejsc dotarła woda. Doświadczeni pracownicy przeprowadzą proces zwany ultradźwiękowym czyszczeniem płyty głównej, co może pomoże w usunięciu wszelkich śladów korozji i osadów pozostawionych przez wodę. Jeżeli wszystko będzie w porządku, urządzenie zostanie poskładane, a użytkownik otrzyma informację o możliwości odebrania sprzętu. Często jednak nie udaje się uratować wyświetlacza. Jego wymiana jest stosunkowo prosta. Serwisanci bez problemu znajdą odpowiednie wyświetlacze do iPhone 11 Pro czy modeli wyższych generacji, więc nie musisz obawiać się braku podzespołów. Po zamontowaniu, ale jeszcze przed złożeniem, urządzenie jest dokładnie testowane, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Warto również skorzystać z opcji zamontowania dedykowanej uszczelki, która wzmacnia szczelność urządzenia. Oferuje ją hurtownia GSM i można złożyć zamówienie wraz z wyświetlaczem. 

Po zakończeniu procesu naprawy, specjaliści kontaktują się z klientem, informują go o przeprowadzonych naprawach i zapraszają po odbiór! Warto pamiętać, że w przypadku zalania kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej urządzenie trafi do serwisu, tym większa szansa na skuteczną naprawę i dokładne wyczyszczenie.