Jak mu w tym pomóc? Kup dziecku tablicę manipulacyjną.

Czym jest tablica manipulacyjna?

Być może nazwa brzmi jak skomplikowana zabawka interaktywna. W rzeczywistości użytkowanie tablicy manipulacyjnej jest banalnie proste; podobnie jak jej konstrukcja. Idea takiej zabawki opiera się na naturalnej ciekawości dziecka i chęci odkrywania świata. Nie od dziś wiadomo bowiem, że najlepsze zabawki to przedmioty codziennego użytku. Dziecko ma wrodzoną potrzebę odkrywania świata i sprawdzania, jak działają poszczególne urządzenia. Tablica manipulacyjna pozwala w bezpieczny sposób zaspokoić tę potrzebę.

Zabawka, jaką jest tablica manipulacyjna dla dziecka, to drewniana plansza z podstawką (by można ją było postawić na podłodze czy stoliku). Na planszy umieszczone są różne elementy, takie jak: kontakt z wtyczką, włącznik światła, zamek od drzwi z łańcuszkiem, bucik do nauki sznurowania, rzepy, guziki do zapinania, suwaki, koła zębate, przyciski, lusterko, kalkulator, zegar itp. Dziecko może ich dotykać (na planszach umieszczone są przedmioty o różnych fakturach, co wpływa na odczucia sensoryczne), przesuwać, otwierać, wciskać. Pozwala to na obserwowanie mechanizmów działania, uczy samodzielności oraz poprawia koordynację ręka-oko. 

W jaki sposób tablica manipulacyjna wspiera rozwój dziecka? 

Jak wspomnieliśmy – tablica manipulacyjna wspiera rozwój małej motoryki. Opanowanie tych umiejętności jest bardzo ważne. Tak podczas codziennego funkcjonowania (samodzielne ubieranie się, zawiązywanie butów, zapinanie guzików, jedzenie, nalewanie picia do szklanki itp.), jak również później podczas edukacji szkolnej (pisanie).

Używanie tablicy w codziennej zabawie jest zgodne z nurtem pedagogiki Montessori. Samodzielne sięganie po zabawkę, ćwiczenie mięśni dłoni i palców, obserwowanie efektów działań – wszystko to ma niebagatelny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Takie ćwiczenia przez zabawę przynoszą natomiast najlepsze efekty, jakich nie da się uzyskać zaaranżowanymi przez opiekuna aktywnościami. W procesie rozwoju ważne są bowiem: zaspokajanie naturalnej ciekawości, chęć do ćwiczeń oraz satysfakcja z zabawy. 

Jak zatem widać – tablica manipulacyjna to nie tylko świetna zabawka. Jest to również doskonałe narzędzie do pracy z maluszkiem nad motoryką małą.