To właśnie to sprawia, że coraz częściej mówi się o niej jako o branży przyszłości. W efekcie nie brakuje chętnych do zajęcia się projektowaniem mającym na względzie potrzeby i oczekiwania użytkowników. Aby stać się prawdziwym fachowcem w tej dziedzinie, należy posiadać ściśle określoną wiedzę oraz zdobyć konkretne umiejętności. Niektórzy kuszą się na to, aby kształcić się we własnym zakresie. Samo czytanie blogów czy artykułów w fachowej prasie to jednak zbyt mało. Rozwiązaniem okazują się być profesjonalne szkolenia, których ukończenie pozwala na ubieganie się o certyfikat UX.

Na czym koncentruje się User Experience?

Projektowanie zorientowane na użytkownika polega na tworzeniu aplikacji i stron internetowych tak, aby były one atrakcyjne dla osób, dla których są przeznaczone. Mają wzbudzać pozytywne emocje i zachęcać do korzystania z nich. Każdy UX designer musi w swojej pracy pamiętać o tym, że tworzone przez niego produkty powinny być:

  • funkcjonalne;
  • praktyczne;
  • użyteczne.

Cechy te odnoszą się zarówno do aplikacji, jak i samych witryn. Jeśli we wskazanych obszarach pojawią się najmniejsze choćby błędy, trzeba liczyć się z katastrofalnymi skutkami. Przykład? Źle wykonana witryna będzie natychmiast opuszczana przez Internautów, co będzie oznaczało, że nie kupią oni żadnego produktu.

Certyfikat UX-PM – co to jest?

Certyfikat UX-PM to Certyfikat UX for Product Management. Ma on charakter międzynarodowy. Powstał w roku 2015 za sprawą stowarzyszenia Uxalliance, które – podobnie jak sam certyfikat – jest organizacją międzynarodową. W Polsce za prowadzenie tego certyfikatu odpowiada agencja Symetria UX. Szkolenia odbywają się na trzech poziomach, co pozwala na stopniowe, sukcesywne zdobywanie kompleksowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do tego, aby rzetelnie zajmować się projektowaniem zorientowanym na użytkownika. Warto pamiętać, że szkolenia certyfikacyjne są zawsze prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów, którzy mają nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną w zakresie UX, ale potrafią również wykazać się ogromnymi umiejętnościami praktycznymi.

Certyfikat UX – jak go uzyskać?

Aby uzyskać certyfikat UX, należy przede wszystkim rozpocząć kształcenie w tym kierunku. Trzeba ukończyć odpowiednie szkolenia. Warto pamiętać, że pełna certyfikacja obejmuje aż trzy poziomy, których ukończenie wiąże się z poszerzaniem wiedzy i umiejętności w zakresie UX. Certyfikat przyznawany jest po zdaniu egzaminu na każdym poziomie. Warto pamiętać, że jest to dokument o charakterze międzynarodowym. Oznacza to, że uznawany jest również przez firmy działające poza Polską. Tym samym otwiera wiele możliwości rozwoju zawodowego. Osoby, którym udało się zdobyć certyfikat UX-PM bardzo często decydują się na podjęcie pracy również poza Polską. Certyfikowana ścieżka rozwoju w branży UX to najlepszy sposób na to, aby skutecznie wzmocnić posiadane kompetencje.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://ux-pm.pl