Założenie własnej firmy, może być przerażające, zwłaszcza gdy nie wiesz, jak stworzyć dochodowy biznes. Świetny pomysł nie zawsze przekłada się bowiem na zyskowny pomysł. Jak znaleźć pomysł na biznes? Co jest podstawą własnego biznesu? Od czego powinieneś zacząć, otwierając własny biznes? Jakie pomysły na własną firmę, możesz wykorzystać? Czy lepszy jest biznes online czy lepiej zająć się własnym biznesem stacjonarnie? Gdzie szukać lokalu handlowego?

Podstawy założenia firmy, czyli co powiedzą ci specjaliści

Prowadzenie własnej działalności i zarabianie na niej, to cel wielu z nas, ale niewielu się udaje. Okazuje się, że sam pomysł, nawet jeśli ci się wydaje, że masz naprawdę fajny pomysł, to może być za mało. Obecnie musisz mieć stronę internetową, udzielać się w mediach społecznościowych i zająć się aktywnie marketingiem.

Zanim jednak to zrobisz, musisz nie tylko wpaść na własny pomysł. Każdy specjalista zwraca uwagę, że w biznesie istotne są trzy czynniki: znajomość swojej grupy docelowej i jej potrzeb, wyjątkowy, własny produkt, a także dostęp do kanału dystrybucji, łączącej cię z potencjalnymi klientami.

Znalezienie pomysłu a dobry pomysł w praktyce

Czasami jest tak, że masz prawdziwą pasję do czegoś, odpowiednie predyspozycje i masz doświadczenie, ale trudno ci to wykorzystać. Nie zawsze, biznes związany z zainteresowaniami się uda, choć jeśli się postarasz - będzie łatwiej i jest spora szansa, że przekujesz pasję w sukces. Możesz wykorzystać to, co już masz, ale potrzebujesz planu.

W pierwszej kolejności znajdź swoje zasoby. Pomyśl, jakie masz kompetencje, doświadczenie, naturalne predyspozycje, zdolności i zainteresowania. Po drugie, zastanów się, jakie konkretne problemy w danym obszarze możesz rozwiązać. Szukaj takich, które będą ciekawe dla ciebie i wiążące się z twoją wiedzą i doświadczeniem. Po trzecie, szukaj unikalnych pomysłów np. w swoim otoczeniu, na grupach facebookowych, na forach internetowych. Weź pod uwagę, że jeśli w danym temacie jest konkurencja, oznacza to, że jest też zapotrzebowanie, a ty zawsze możesz coś ulepszyć! W tym celu poszukaj, na co ludzie narzekają, czego im brakuje i znajdź nowe rozwiązania.

Gdy masz już wykonane powyższe - stosuj zasadę "testuj, badaj, sprawdzaj". Zweryfikuj swoje pomysły na niewielkiej grupie, bez zakładania działalności i bądź otwarta na zmianę koncepcji pierwotnej w wyniku rzeczywistych potrzeb klientów. Jeśli pomysł sprawdzi się - wówczas możesz ryzykować!

Pamiętaj, że teoretycznie możesz zrobić wszystko, ale możesz zacząć także od takich problemów czy potrzeb, na których da się zarobić. W końcu nie zamierzasz pracować charytatywnie!

Sprawdzone pomysły na biznes

Sprawdzony pomysł to taki, z którego możesz skorzystać, gdy nie masz pomysłu. Szukając pomysłu na siebie możesz korzystać ze swoich zdolności manualnych, co wykorzystuje np. produkcja hand made, możesz budować treści np. na blogi, a także możesz pomóc innym i pracować np. z osobami niepełnosprawnymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Do najpopularniejszych pomysłów należą takie z gatunku rękodzieła: wytwarzanie biżuterii, torty na zamówienie, catering dietetyczny domowy, drugie życie mebli. Możesz wybrać zajęcia artystyczne: fotografię ślubną, prowadzenie profili w social mediach, zarządzanie reklamą, copywriting, wirtualną asystentkę. Możesz stworzyć swój food truck lub zająć się bardziej specjalistycznym zajęciami jak prace remontowe, urządzanie mieszkań, pranie dywanów czy prowadzenie gastronomii. Możesz też zacząć dość skromnie i skupić sę na innych: uczyć języków obcych, prowadzić korepetycje, uczyć osoby starsze obsługi komputera, opiekować się osobami starszymi, sprzątać, wyprowadzać psy.

Miejsce we własnym biznesie, czyli gdzie szukać lokalu?

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem własnego biznesu, poza samym pomysłem, jest znalezienie miejsca, na jego realizację. O ile w przypadku opieki nad osobami starszymi, raczej udajesz się do klienta, a w przypadku np. biznesu związanego z copywritingiem, możesz po prostu zarejestrować działalność w swoim własnym domu, to są takie biznesy, które wymagają dotarcia do jak najszerszej masy odbiorców.

W wielu przypadkach, dobrym pomysłem, jest wynajęcie przestrzeni w najbliższej galerii handlowej. Niekoniecznie musisz wykupywać lokal użytkowy o dużej powierzchni, ale czasami, np. do zaprezentowania swojego unikalnego rękodzieła, możesz użyć wyspy w galerii.

W takim wypadku, warto zerknąć na lokale handlowe do wynajęcia łódź i wybrać odpowiednią ofertę dla siebie.