Co jest ważne przy wyborze kuchenki gazowej na camping?

Które kuchenki gazowe na camping są wygodne w transporcie?

Każdy wyjazd pod namiot można określić sztuką kompromisu. Z jednej strony trzeba zabrać ze sobą wszystkie potrzebne przedmioty. Z drugiej – ekwipunek nie może być zbyt ciężki, by można go było łatwo przenosić. Nie inaczej jest w przypadku kuchenki gazowej na butlę, która przede wszystkim powinna być lekka. Najlepiej, by jej waga nie przekraczała 3-4 kg.

Łatwa w transporcie kuchenka to też sprzęt możliwie jak najmniejszy. Najprościej przenosić urządzenia, których długość i szerokość nie przekracza 50 cm. Przed zakupem należy jednak rozważyć, ile dań naraz będzie na niej przyrządzanych. Jeśli wystarczający będzie jeden palnik, można wybrać kuchenkę gazową, która będzie miała np. około 30 cm długości i szerokości.

Nawet najmniejsza i najlżejsza kuchenka gazowa nie będzie wygodna, jeśli zużywa dużo gazu. Im mniej go potrzebuje, tym mniejszą butlę można zabrać na camping. Świetnym wyborem są urządzenia, które obsługują także kompaktowe kartusze (naboje) gazowe.

Jakie modele kuchenek gazowych pod namiot są bezpieczne?

Otwarty płomień zawsze stanowi zagrożenie. W warunkach polowych ma to jeszcze większe znaczenie. W takich miejscach istnieje ryzyko podpalenia ściółki lub zajęcia się namiotów ogniem. Dlatego też warto wybrać kuchenkę gazową z palnikami wyposażonymi w osłonę płomienia.

Podczas gotowania równie ważne jest bezpieczeństwo osób przyrządzających posiłki. Kuchenki gazowe na camping wykonane są z różnych stopów metali. Pod wpływem wysokiej temperatury nagrzewają się, zwiększając ryzyko poparzenia skóry. Aby tego uniknąć, najlepiej kupić urządzenie z nienagrzewającymi się uchwytami.

Na jakie dodatkowe cechy kuchenki gazowej na camping zwrócić uwagę?

Satysfakcja z używania danego sprzętu zależy w znacznej mierze od jego ergonomii. W przypadku kuchenek gazowych pod namiot najważniejsze jest łatwe manipulowanie pokrętłami. Powinny być one odpowiednio duże i umożliwiać płynną zmianę wysokości płomienia. Co więcej, najlepiej, gdy sprzęt pozwala na odpalanie go bez konieczności używania zapałek.

Kuchenki gazowe produkowane są w różnych kształtach, co ułatwia wybór sprzętu prostego i bezpiecznego w przenoszeniu. Dobrym wyborem są modele wyposażone w trwale zamykaną pokrywę chroniącą palniki. Niektórzy producenci dodają też praktyczną walizkę do transportu urządzenia.