Wybór odpowiedniego materiału ma decydujący wpływ chociażby na piękny wygląd aranżacji kuchennej, która będzie służyła przez długie lata, czy łatwość utrzymania czystości. Jaka podłoga do kuchni doskonale spełni swoją funkcję, a oprócz tego doda uroku samemu pomieszczeniu? Który materiał warto wybrać?

Jaka podłoga do kuchni zachowa piękny wygląd na długo?

Trwałość to jedna z najważniejszych cech najlepszej podłogi do kuchni. Remontu nie przeprowadza się w końcu co roku, a co kilka lat. Właśnie dlatego ta powierzchnia, narażona na wiele czynników, musi wyróżniać się dobrą jakością. Połączenie tego atrybutu z modnym wzornictwem wbrew pozorom nie jest trudne. Najpopularniejsze (i jednocześnie najbardziej uniwersalne) rozwiązanie stanowią oczywiście płytki. Łatwość w czyszczeniu, różnorodny wygląd i względna trwałość to cechy, z powodu których wybiera się je tak często. Niskiej jakości modele płytek są jednak znacznie podatniejsze na pęknięcia czy zarysowania. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań zamieniają je na wersje z kamienia, szczególnie w formie posadzki granitowej. Mimo swojej surowości materiał ten wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także środki chemiczne, co jest ważne w przypadku częstego czyszczenia podłogi.

Podłoga drewniana w kuchni

W czołówce najchętniej wybieranych i odpornych podłóg są także te wykonane z drewna. Dlaczego ta propozycja jest warta uwagi?

Wbrew pozorom woda czy to w postaci wilgotności czy plam nie jest największym zagrożeniem dla podłogi drewnianej w kuchni. Bo przecież jeśli coś się rozleje to szybko wycieramy. Kuchnie to pomieszczenia, które są z reguły bardzo dobrze wentylowane, więc wilgotność nie jest zagrożeniem dla drewnianej podłogi, o ile nie jest to podłoga z litego drewna. Jeśli chcemy ułożyć podłogę drewnianą w kuchni to powinniśmy wybrać deski trójwarstwowe.

Innym powodem, dla którego możemy zdecydować się na montaż drewnianej podłogi w kuchni, jest fakt, że w wielu nowoczesnych aranżacjach miejsce kuchni jako oddzielnego pomieszczenia zajmują aneksy kuchenne, które są połączone z jadalnią czy salonem. Wówczas w całym pomieszczeniu możemy ułożyć tą samą podłogę drewnianą bez konieczności łączenia z innym materiałem i  stosowania dylatacji.

Zdjęcie: Dąb Coconut Piccolo / Barlinek