Niestety, może ona wywrzeć niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na samopoczucie. Na szczęście, twardej wody można się pozbyć, choć wymaga to nieco wysiłku.

Twarda woda a włosy, skóra i paznokcie

Jeżeli do mycia ciała używana jest przez Ciebie twarda woda, a włosy tracą swój blask, powinieneś szybko zacząć działać. Skład mineralny sprawia bowiem, że kosmyki stają się szorstkie oraz matowe. Podrażnieniom może ulec także skalp. Im gorsza zaś jego kondycja, tym gorsza kondycja włosów, może więc dokuczać Ci problem z ich nadmierną utratą. Jak zaś powszechnie wiadomo, przerzedzona fryzura nie prezentuje się atrakcyjnie i może powodować spory dyskomfort psychiczny zwłaszcza u Pań.

Jeśli regularnie używana jest przez Ciebie twarda woda, a skóra staje się zaczerwieniona i piekąca, również nie powinno Cię to dziwić. Takich kąpieli powinny unikać przede wszystkim osoby, które borykają się z dermatozami, jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli w wannie znajduje się twarda woda, swędzenie skóry może jednak dokuczać również osobom, które nie cierpią na schorzenia związane z budową skóry.

Twarda woda a zdrowie - jaka występuje zależność?

Jeśli regularnie pijesz twardą wodę, a zdrowie powoli Cię opuszcza, możliwe, że znalazłeś winowajcę. Jednak jej wpływ na organizm nie jest jednoznaczny. Warto bowiem mieć świadomość tego, że w twardej wodzie znajduje się więcej składników mineralnych niż w tej miękkiej. Na zdrowie niektórych osób mogą one wpływać korzystnie. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które borykają się z niedoborami niektórych składników, takich jak na przykład wapń. Cierpiący na tego typu dolegliwości powinni jednak wykonać potrzebne badania, aby stwierdzić rzeczywisty wpływ twardej wody. A kamienie nerkowe? Czy na nie też wpływa wysokie stężenie minerałów znajdujących się w cieczy, którą wykorzystujesz w domu? Kiedyś sądzono, że sole wapnia i magnezu wchodzące w skład twardej wody rzeczywiście są przyczyną lub zaostrzają przebieg kamicy nerkowej. Jednak kilka lat temu naukowcy obalili ten mit, podając za przyczyny choroby wiele innych czynników. Mimo tego nadal warto zamienić twardą wodę na nieco bardziej miękką.

Twarda woda a pranie i pielęgnacja domu

Twarda woda w domu może wpływać negatywnie nie tylko na Twój wygląd zewnętrzny i zdrowie. Warto byłoby także zastanowić się nad tym, co jeszcze może Ci utrudniać. Jeśli podczas domowych obowiązków wykorzystywana jest przez Ciebie twarda woda, a pranie nie wygląda tak, jakbyś tego chciał, zmień swój nawyk. Nie każdy zdaje sobie niestety sprawę z tego, że wysokie stężenie minerałów może spowodować, że ubrania przestaną być miękkie w dotyku. Na tym jednak nie koniec. Robienie prania w takiej wodzie może doprowadzić także do znacznie zwiększonego zużycia środków piorących. Jeśli masz w zwyczaju prowadzenie oszczędnego trybu życia, warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, ponieważ zdecydowanie rzadziej będziesz musiał kupować płyny do płukania tkanin oraz proszki do prania.

Nikogo nie powinno dziwić to, że użycie twardej wody do mycia niektórych powierzchni w domu może wiązać się z koniecznością ponownego ich wyczyszczenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że twarda woda może pozostawiać na meblach charakterystyczny biały osad. Pozbycie się go może być niestety dość utrudnione.

Jeśli chcesz pozbyć się problemów związanych z codziennymi obowiązkami i pragniesz cieszyć się miękkimi w dotyku włosami oraz zdrową skórą, zainwestuj w zmiękczacz wody do domu. Powinno być to wysokiej jakości urządzenie, w przeciwnym razie może nie być ono tak skuteczne, jak tego oczekujesz. Z tego względu przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć kilka, a nawet kilkanaście różnych ofert. Wówczas istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo tego, że uda Ci się znaleźć zmiękczacz spełniający Twoje oczekiwania.