Jeśli masz trochę pionowej przestrzeni do wypełnienia, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać ogrody wertykalne. Pionowe ogrodnictwo stało się popularne w ostatnich latach, ponieważ oszczędza miejsce, oszczędza wodę i ułatwia uprawę świeżych warzyw, nawet jeśli nie masz dużo miejsca.

Czym są ogrody wertykalne?

Ogród wertykalny to po prostu układ roślin wyhodowanych na ścianie lub konstrukcji w celu maksymalizacji dostępnej przestrzeni do uprawy. Ten rodzaj ogrodu zyskuje na popularności w ostatnich latach, ponieważ pozwala na uprawę większej liczby roślin na mniejszej powierzchni i świetnie wygląda. Ogrody wertykalne są często tworzone przy użyciu doniczek zawieszonych na ścianie, ale można również stworzyć ogród wertykalny, wbudowując półki w ścianę i sadząc je bezpośrednio w tych półkach. Jeśli dysponujesz ograniczoną ilością miejsca na ogrodnictwo, ogrodnictwo wertykalne jest idealnym rozwiązaniem. Ogrody wertykalne są również świetnym dodatkiem do tarasów i werand, ponieważ pozwalają uprawiać pyszne warzywa w dowolnym miejscu.

Jakie są zalety ogrodów wertykalnych? 

Ogrody wertykalne to doskonały sposób na zieleń domu. Mogą być szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Ogrody wertykalne mają również szereg innych zalet, w tym:

 • Zużywają mniej wody niż tradycyjne ogrody.
 • Mogą być instalowane wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od Twoich potrzeb i upodobań.
 • Dobrze zaprojektowany ogród wertykalny może pomóc zmniejszyć poziom wilgotności w domu, działając jak naturalny filtr powietrza, oczyszczając powietrze z cząsteczek kurzu i innych alergenów.
 • Ogrody wertykalne są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, ponieważ wymagają bardzo niewielkiej konserwacji w porównaniu z tradycyjnymi krajobrazami lub ogrodami.
 • Ogrody wertykalne to również świetny sposób na uprawę ziół lub innych roślin, które w innym przypadku zajmowałyby zbyt dużo miejsca.

Najpopularniejsze rośliny do ogrodów wertykalnych 

 • Paprocie – Paprocie to klasyczny wybór, jeśli chodzi o ogrodnictwo, ale szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrodach pionowych
 •  Zioła świetnie nadają się do dodawania smaku potrawom, ale czy wiesz, że dodają też koloru? Niektóre z najlepszych ziół do ogrodów wertykalnych to pietruszka, szczypiorek, szałwia i rozmaryn.
 • Bluszcz to pnącze, które szybko rośnie i łatwo przyczepia się do ścian, płotów lub innych powierzchni. Nie wymaga dużej pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla początkującego ogrodnika. Jej liście żółkną w miesiącach zimowych, ale odrosną na wiosnę.
 • Kwiaty są pięknymi dodatkami do każdego projektu ogrodowego lub domowego. Występują w wielu kształtach i rozmiarach i mogą rozjaśnić swoim pięknem nawet najciemniejsze obszary domu bądź biura. Niektóre popularne kwiaty to pelargonie, storczyki, begonie, skrzydłokwiat. Wiele osób twierdzi, że begonie to najładniejsze kwiaty do biura

Jak dbać o ogród wertykalny? 

Jeśli zastanawiasz się nad ogrodem wertykalnym, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak się nim zająć. Oto kilka wskazówek:

 • Regularnie podlewaj swoje rośliny. To najważniejsza wskazówka, aby Twój ogród wertykalny wyglądał świetnie. 
 • Nawóź mniej więcej raz w miesiącu. 
 • W razie potrzeby przycinaj martwe liście; to pomoże zachować roślinom zdrowy i zielony wygląd!
 • Ważnym aspektem pielęgnacji ogrodu wertykalnego jest także oświetlenie. Rośliny potrzebują światła słonecznego, aby mogły wytwarzać energię poprzez fotosyntezę i zachować zdrowie. Najlepiej byłoby umieścić ogrody wertykalne w miejscu, w którym przez cały dzień jest dużo naturalnego światła