Na rynku istnieje wiele ciekawych typów wózków widłowych, które omówione zostaną w poniższym artykule. Zastanowimy się też nad tym, czy wózki widłowe spalinowe są naprawdę dobrym wyborem! Zapraszamy do zapoznania się z tekstem!

  1. Typy wózków widłowych – jakie wyróżniamy?

  2. Wózki widłowe według wykorzystanego napędu

  3. Ceny wózków widłowych spalinowych

  4. Jaką wydajnością cechują się wózki spalinowe?

  5. Charakterystyka wózków widłowych spalinowych

  6. Czy to się opłaca?

Typy wózków widłowych – jakie wyróżniamy?

Współcześnie można śmiało mówić o mnogości rodzajów wózków widłowych, jakie jeżdżą po magazynach i nie tylko. Choć wybór przez to może być nieco utrudniony, istnieje szansa, że każdy przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie i swoich pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że zanim któraś z osób zacznie posługiwać się wózkiem widłowym, powinna odbyć specjalny kurs, który ją do tego przygotuje i pozwoli na uzyskanie specjalnych uprawnień. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej https://star.edu.pl/kurs-wozki-widlowe.

 

Wśród najczęściej spotykanych wózków znajdziemy:

  • Wózek jezdniowy podnośnikowy czołowy – potoczna nazwa tego pojazdu to widlak. To najpopularniejszy model. Najchętniej wykorzystuje się go w transporcie wewnątrz zakładu produkcyjnego oraz na magazynach. Świetnie nadaje się do rozładunku i załadunku samochodów.

  • Wózek podnośnikowy prowadzony – inaczej nazywany kangurem. Maszyna ta idealnie nadaje się na salę produkcyjną oraz świetnie sprawdza się w sklepach wielko powierzchniowych. Poruszanie się w takich miejscach standardowym wózkiem jest niemożliwe, dlatego też chętnie korzysta się z tego drugiego typu.

  • Wózek jezdniowy podnośnikowy boczny – różni się od podnośnikowego czołowego tym, iż widły usytuowane są z boku. Z kolei operator siedzi bokiem do kierunku jazdy.

  • Wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany o zmiennym wysięgu – ten typ dobrze sprawdza się na budowach, na roli czy w sadach. Można założyć do niego dodatkowy osprzęt, taki jak łyżka, wyciągarka z liną, żurawik z hakiem czy inne przydatne elementy. Ten typ wózka sprawdza się tam, gdzie wymaga jest wielozadaniowość.

Wózki widłowe według wykorzystanego napędu

Wózki to też kwestia napędu. Wyróżniamy:

  • Napęd ręczny – wózek taki nie ma silnika, do uruchomienia go trzeba siły ludzkich mięśni. Dodatkowy dyszel pozwala na podnoszenie ładunku na niewielką wysokość. Idealnie sprawdza się w wąskich alejkach magazynowych i sklepowych.

  • Napęd elektryczny – dość popularne, ekologiczne, pozwalające na pracę w pomieszczeniach zamkniętych. Idealnie sprawdzają się w halach produkcyjnych, hurtowniach, magazynach, zakładach przetwórczych oraz w sklepach detalicznych.

  • Napęd spalinowy – napędzane gazem LPG, olejem lub benzyną. Gwarantują długi czas pracy, sprawdzają się na otwartych przestrzeniach.

Ceny wózków widłowych spalinowych

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto kupić wózek spalinowy i jak przedstawiają się ceny takich maszyn. Jak się okazuje, kwota jaką trzeba zapłacić za wózek spalinowy jest konkurencyjna. Markowe pojazdy wprost z salonu kosztują ok. 65 tysięcy złotych. Nie jest to kwota wygórowana, zwłaszcza jeśli zwrócimy uwagę na koszt wózka elektrycznego, który waha się od 75 tysięcy do 150 tysięcy złotych.

 

Decydując się na sprzęt używany, można tę cenę zmniejszyć o 30%, a czasem nawet 50%. Wtedy, zamiast jednego nowego wózka, można kupić nawet dwa w tej samej cenie.

Jaką wydajnością cechują się wózki spalinowe?

Spalinowe wózki widłowe cechują się sporą wydajnością. Ich główne zalety to:

  • Solidna budowa,

  • Duży udźwig,

  • Wydajne silniki,

  • Duże prędkości maksymalne,

  • Duża wartość maksymalnej wysokości podnoszenia,

  • Łatwe tankowanie czy łatwa wymiana butli gazowej.

Charakterystyka wózków widłowych spalinowych

Wózki spalinowe mogą pochwalić się niskimi kosztami utrzymania. Pod tym kątem najlepiej wypadają wózki gazowe. Warto stawiać na trwalsze, lepszej jakości pojazdy, których wizyty w serwisie nie będą zbyt częste. Wózki spalinowe są bez problemu dostępne na rynku. Można je kupić w zasadzie od ręki, jeśli przedsiębiorca wie, czego chce i oczekuje od maszyny. Istnieje też możliwość wynajmu wózków spalinowych.

Czy to się opłaca?

Zakup oraz korzystanie z wózków spalinowych jak najbardziej się opłaca. Są one wydajne, charakteryzują się niemałą ilością zalet, a to wszystko za stosunkowo niską cenę. Wózki spalinowe są bardzo przydatnymi urządzeniami, które sprawdzają się w wielu rozmaitych zadaniach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Nieważne, czy są one całkiem nowe, czy używane, ich utrzymanie nie generuje  nadmiernych kosztów, dlatego można się nimi cieszyć wiele długich lat. Nie zwlekaj – znajdź odpowiednie wózki i pozwól wydajniej pracować w swojej firmie. Zadbaj też o odpowiednie szkolenie i egzamin dla swoich pracowników – tylko po otrzymaniu uprawnień będą mogli zasiąść za kierownicą wózka.