Rower zimą

Jazdy zimą bywają przyjemne jeśli zadbamy odpowiednio o swój ubiór oraz sprzęt. Rower zimowy najlepiej sprawdzi się w momencie, gdy będzie dobrze przygotowany do jazdy przy niskich temperaturach. Jednym z najważniejszych elementów są opony zimowe. Opony rowerowe muszą mieć również odpowiednią ilość powietrza.

Ważne podczas jazdy zimowej jest dbanie także o łańcuch oraz hamulce. Pamiętaj, aby nie trzymać swojego roweru na zewnątrz kiedy nie jest to konieczne. Minusowe temperatury, opady śniegu i deszczu źle wpływają na Twój rower. Mechaniczne funkcje mogą ulec szybszemu zepsuciu, a niektóre elementy mogą zacząć rdzewieć.

Jak dbać o siebie na rowerze zimą?

Bardzo ważne jest, aby podczas jazdy zimą zadbać o swoje ciało. Stosuj dobrą technikę jazdy, odpowiednią do warunków atmosferycznych.

Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu, jednak nie pij wody. Płyn ten jest doskonały w przypadku letnich dni, kiedy temperatura jest dodatnia. Kiedy natomiast pijesz wodę w zimie może to skutkować niepotrzebnym wychłodzeniem organizmu. Dodatkowo przy ujemnych temperaturach, Twoja woda może zamarznąć w bidonie. Najlepiej w tym okresie spożywać napój izotoniczny lub ciepłą herbatę.

Przed rozpoczęciem jazdy, warto zrobić odpowiednią rozgrzewkę już w domu. Kiedy Twoje ciało i mięśnie będą odpowiednio wcześniej rozgrzane, nie odczujesz tak bardzo zmiany temperatur. Łatwiej też wdrożysz się w jazdę na rowerze.

Jak chronić się podczas zimowej jazdy?

Zimowe warunki bywają niekiedy bardzo ciężkie. Aktywności fizycznej nie ułatwiają niskie temperatury, wiatr i padający śnieg. Oprócz dobrego roweru potrzebujemy również zabezpieczyć się przed przenikliwym zimnem. Niezbędne okażą się stosowne ubrania, które będą wygodne oraz ciepłe. Muszą również odprowadzać wilgoć na zewnątrz, aby nie dopuścić do zapocenia się.

Dla pań, na lato świetnie nadadzą się spodenki kolarskie damskie, jednak będą również dobrym rozwiązaniem w okresie zimowym. Sprawdzą się oczywiście na siłowni, sali gimnastycznej lub w innej przestrzeni zamkniętej. Kolarki można nosić również zimą. Dzięki swoim dopasowaniu, świetnie nadadzą się jako wewnętrzna warstwa odzieży. Będą chronić od obtarcia, a nasza jazda będzie komfortowa i wygodna. 

Polecamy również dłuższe spodnie kolarskie jako praktyczny strój na zimniejsze dni. Dopasowane spodnie idealnie sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych.