Jednak jeżeli decydujemy się na kompleksowy remont w naszym domu lub mieszkaniu, napotykamy się na różnego rodzaju opinie odnośnie tego, w jakiej kolejności należy wykonywać prace remontowe. Dziś postaramy się rozwiać największe wątpliwości.

Czym jest cyklinowanie podłóg?

By cyklinowanie podłóg było w ogóle możliwe, niezbędne jest użycie cykliniarki, czyli urządzenia, które zostało wyposażone w silnik elektryczny zasilający bęben, na którym właśnie znajduje się papier ścierny niezbędny do wyczyszczenia naszej drewnianej posadzki. W zależności jednak zarówno od stopnia uszkodzenia drewna, jak efektu, które zamierzamy osiągnąć, do ścierania kolejnych warstw naszego parkietu używa się odpowiedniego papieru ściernego o różnej gradacji. Skutecznie przeprowadzone cyklinowanie podłóg pozwoli nam odkryć świeże drewno, które zostanie wygładzone, a dopiero w dalszej kolejności zaimpregnowane, dzięki czemu zapewnimy mu odpowiednią wytrzymałość i odporność. Po dokonaniu tego zabiegu nasza podłoga będzie mogła służyć nam przez kolejne długie lata. Technika cyklinowania jest tutaj niezwykle ważna, a także cyklinowanie wstępne wykonuje się papierem ściernym o dużej gradacji. Dzięki temu możliwe będzie wyprowadzenie płaszczyzny oraz skuteczne usunięcie zarówno zniszczonego już lakieru, czyli warstwy zabezpieczającej, jak i wierzchniej warstwy drewna. Następnie posadzkę cyklinuje się papierem ściernym o mniejszej gradacji, dzięki czemu osiągniemy wymaganą gładkość. Wielokrotne użycie cykliniarki na naszej drewnianej posadzce sprawia, że jest ona już gotowa do zabezpieczenia za pomocą lakieru lub oleju. Jeżeli jednak zauważymy, że pomiędzy klepkami naszego parkietu lub deskami z drewna pojawią się jakiekolwiek szpary, jeszcze przed nałożeniem warstwy zabezpieczającej można je zalepić przy użyciu mieszaniny żywicznego płynu do wypełnień oraz z pyłu drzewnego, który zostaje zebrane podczas cyklinowania podłogi. W ten sposób zużyjemy powstałe odpady, a także naprawimy ubytki nie pozostawiając wyraźnego śladu w kolorze drewna. Zabieg ten nazywa się szpachlowaniem pakietu.

Kiedy dokonamy już zeszlifowania, musimy przejść do polerowania naszego pakietu, które wykonuje się na niższych obrotach niż samo cyklinowanie. W tym celu, by uzyskać konkretny połysk, używa się siatek ściennych odpowiedniej generacji. Tam gdzie nie sięgnie cykliniarka, stosuje się szlifierkę krawędziową. Jeżeli użyjemy odpowiedniego papieru ściernego, zapewnimy powierzchni odpowiednią fakturę, która będzie idealnie chłodna, czyli gotowa na przyjęcie warstwy zabezpieczającej.

Kiedy cyklinować?

Wspomnieliśmy już o tym, że wiele osób zastanawia się, jak powinna przebiegać właściwa kolejność prac remontowych, jeżeli oprócz malowania planujemy także cyklinowanie. Oczywiście cyklinowanie w żaden sposób nie powoduje uszczerbków na ścianach, jednak wymaga całkowitego opróżnienia pomieszczenia, a po nim używa się wolnostojących lakierów. Ślady z ich oparów zatem mogą pojawić się widoczne na świeżo pomalowanych ścianach, dlatego też powszechnie zaleca się, aby podczas wykonywania prac remontowych przed szlifowaniem podłogi wykonać tylko wstępne pokrycie kolorem. Jeżeli nasz odnowiony parkiet dokładnie wyschnie, z powodzeniem możemy zdecydować się na całkowite malowanie ścian, oczywiście chroniąc nawierzchnię naszej drewnianej posadzki. W przypadku, kiedy mamy montować jednak drzwi wewnętrzne lub ościeżnice, warto wykonać to w odpowiedniej kolejności. Jeżeli nie będzie to nas wymagało dużego cyklinowania, możemy je zdjąć na czas zarówno renowacji podłogi, jak i malowania. Jeżeli jednak nie jest to zadanie trudne do zrealizowania, powinniśmy drzwi i ościeżnice za pomocą taśmy oraz folii malarskiej odpowiednio zabezpieczyć.

Podsumowanie

Oczywiście cyklinowanie podłóg możemy wykonać samodzielnie, ale należy pamiętać, że obsługa cykliniarki wymaga znajomości jej działania. Jeżeli nie posiadamy odpowiedni wprawę, bardzo łatwo o uszkodzenie podłogi, dlatego też z pewnością warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy renowacji podłóg w naszym domu lub mieszkaniu dokonają sprawnie i bezbłędnie.