Kiedy należy je stosować? Jakie są rodzaje dostępnych środków grzybobójczych?

Przyczyny występowania chorób grzybowych

Choroby grzybowe są zmorą rolników i osób, które uprawiają rośliny w ogrodzie czy na działce. Zlekceważenie tego problemu może doprowadzić do ogromnych strat. Rozwój chorób grzybowych ma wiele przyczyn. Podstawową z nich jest wysoka wilgotność powietrza, a także ciepły sezon wegetacyjny. Drugim czynnikiem nasilającym problem są obfite deszczu i poranne rosy. Taka warunki są idealne do rozwoju zarodników grzybów, które są przenoszone przez wiatr i deszcz. Warto wspomnieć, że nadmierne używanie azotu może również sprzyjać rozwojowi grzybów. Choroby grzybowe można rozpoznać po takich objawach jak: więdnięcie, zmiana barwy, zgnilizna. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, wskazane są zabiegi fungicydowe.

Jak działają fungicydy?

Fungicydy to środki ochrony roślin, których celem jest ochrona roślin przed negatywnym działaniem grzybów. Fungicydy mają odmienne składy, są dopasowane do walki z poszczególnymi patogenami grzybiczymi. Zawarta w nich substancja aktywna ogranicza czynności życiowe grzybów, uniemożliwia oddychanie i prowadzi do ich zaniku. Dodatkowo środki zatrzymują biosyntezę białek i kwasów nukleinowych. Najpopularniejsze substancje czynne występujące w fungicydach to: difenokonazol, tebukonazol, azoksystrobina, oropamokarb, cymoksanil, fludioksonil, tlenochlorek miedzi, prochloraz oraz fenpropidyna. Niektóre preparaty mają działanie stymulująco, pobudzają procesy odpornościowe rośliny, stanowią ochronę przed kolejnym atakiem grzyba. Wyróżnia się środki, które dostają się do wnętrza rośliny i hamują procesy chorobowe (fungicydy wgłębne), a także fungicydy kontaktowe (powierzchniowe), działające na powierzchni rośliny. Inny rodzaj to środki grzybobójcze wgłębne, które transportowane w głąb tkanek liścia, ale nie przemieszczają się do innych części rośliny.

Jakie choroby zwalczają grzybobójcze środki ochrony roślin?

Fungicydy mogą być stosowane wyniszczająco, interwencyjnie lub zapobiegawczo, w celu stworzenia warstwy ochronnej. Mogą być stosowane w wielu różnych uprawach np. w ochronie zbóż, ziemniaka, upraw sadowniczych. Zwalczają m.in. takie choroby jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, szara pleśń, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści, bakteryjna kanciasta plamistość liści, czerwona plamistość liści, fuzarioza kłosów, rdza żółta, łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, rynchosporioza, sucha zgnilizna kapustnych, parch jabłoni, antraknoza, mączniak prawdziwy i wiele innych.

Preparaty grzybobójcze to skuteczny i bezpieczny środek do walki z chorobami grzybowymi. Warto dopasować odpowiedni preparat, który pozwoli cieszyć się obfitymi plonami.

 

Sklep rolno-ogrodniczy DAM-SAD

Adres firmy:
Nowy Miedzechów 12A, 05-604 Jasieniec

Telefon:
+48 518 419 813

Strona WWW:
https://sklep.dam-sad.pl/