Opieka nad noworodkiem dla wielu debiutujących rodziców jest bardzo stresująca – wielu z nich martwi się tym, aby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy. W rzeczywistości opieka nad noworodkiem to emocjonalny, ale i bardzo ważny okres przede wszystkim dla matki oraz dziecka. Dowiedz się, dlaczego tak ważny jest kontakt skóra do skóry oraz jak powinien wyglądać sen dziecka.

 

Czym jest kontakt skóra do skóry?

Przygotowując się do narodzin dziecka, z pewnością korzystałaś z poradników dla przyszłych rodziców. Pojęciem, które na pewno się w nich pojawiło, był kontakt skóra do skóry. Dlaczego jest tak istotny i na czym polega? 

 

Kontakt skóra do skóry, z ang. skin-to-skin, polega na ułożeniu noworodka zaraz po narodzinach na ciele matki, często jeszcze przed przecięciem pępowiny. Praktyka ta pozwala na nawiązanie pierwszych więzi z dzieckiem i odwrotnie – pozwala noworodkowi na stopniowe przystosowanie się do życia w świecie zewnętrznym. Dlaczego kontakt skóra do skóry jest tak ważny dla malucha? Dziecko przez 9 miesięcy przebywa w środowisku wewnątrzmacicznym, w którym czuje się komfortowo i bezpiecznie. Wraz z przyjściem na świat zaczyna podejmować samodzielne funkcje życiowe. Kontakt z ciepłym ciałem matki oraz możliwość usłyszenia bicia jej serca uspokaja je i sprawia, że dalej może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu zostaje również zminimalizowany stres, który wiąże się z porodem. 

 

Kontakt skóra do skóry – dlaczego warto?

Kontakt skóra do skóry zaraz po narodzinach dziecka to chwila pełna emocji. Oczywiście należy upewnić się, że maluch jest właściwie okryty (nie należy dopuścić do utraty przez niego ciepła). Z pierwszą kąpielą oraz z ważeniem i mierzeniem malucha również należy wstrzymać się do momentu, aż noworodek będzie po raz pierwszy w ramionach matki.

 

Oczywiście kontakt skóra do skóry warto praktykować także po powrocie ze szpitala i dobrze aby uczestniczyło w nim oboje rodziców. Z oczywistych względów noworodek częściej przebywa w ramionach matki, jednak dzięki temu lepiej poznaje swojego ojca. Warto pamiętać, że praktykowanie tej czynności pomaga również uspokoić dziecko i znacznie lepiej odczytywać i rozumieć wysyłane przez malucha sygnały. 

 

Kontakt skóra do skóry a karmienie piersią

Okazuje się również, że kontakt skóra do skóry wykazuje korzystny wpływ na karmienie piersią. Dzięki tej praktyce maluch pozostaje bliżej piersi matki, co znacznie ułatwia mu odnalezienie sutka. Kontakt skóra do skóry powinien być istotny szczególnie dla tych mam, które jak najdłużej planują karmić piersią, gdyż dziecko zaczyna szybciej przyswajać odruch ssania. Jak wiadomo, początki mogą być bardzo trudne dla obu stron, jednak praktykowanie tej czynności może znacznie ułatwić laktację.  

 

Sen dziecka – jak sprawić, aby przyniósł jak najwięcej korzyści?

Sen dziecka, a w szczególności noworodka, jest bardzo istotny. Przez pierwsze miesiące swojego życia maluch może przesypiać nawet 20 godzin na dobę. Właściwa jakość snu odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodka i wpływa na właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Stąd, oprócz kontaktu skóra do skóry, odpowiedni sen dziecka jest czymś, o co powinien ze szczególną uwagą zadbać każdy rodzic.

 

Aby sen dziecka przebiegał w sposób prawidłowy, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Dotyczy to wyboru właściwego łóżeczka, śpiwora czy ubranek, w których śpi. Bardzo ważne, aby były wykonane z dobrych jakościowo, oddychających materiałów, które pozwolą zachować właściwą temperaturę ciała w czasie snu – noworodki i niemowlęta nie posiadają w pełni wykształconej termoregulacji. Stąd warto zwrócić uwagę, aby pokój dziecka był regularnie wietrzony, a temperatura wynosiła pomiędzy 18 a 20°C. Pamiętaj także, że właściwą pozycją snu małego dziecka jest ułożenie go na plecach.