Takie konsultacje nie wymagają od pacjenta wychodzenia z domu, czy też rejestracji z wyprzedzeniem oraz oczekiwania w kolejkach. Co jeszcze należy wiedzieć o L4 wystawianych online? Sprawdzamy!

Zwolnienie lekarskie elektroniczne – co należy o nim wiedzieć?

Jakiś czas temu w Polsce obowiązywały zwolnienia papierowe, jednak miały wiele wad, dlatego zastąpione zostały odpowiednikami cyfrowymi. Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawia się łatwiej i szybciej, poza tym można uniknąć błędów przy ich wypisywaniu. Są to też dokumenty, które system automatycznie po wystawieniu przesyła do podmiotów zainteresowanych, czyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy. Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość wglądu do swoich zwolnień przez pacjenta w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Zwolnienia L4 przysługują tym osobom, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym i nie wykorzystały jeszcze w roku kalendarzowym przysługującego limitu dni chorobowego. L4 otrzymać może osoba, która jest czasowo niezdolna do pracy, w związku ze swoją chorobą lub koniecznością zapewnienia opieki bliskiej osobie. Zwolnienie otrzymuje się od lekarza, przy czym nie musi być to lekarz przyjmujący na NFZ – L4 może też wystawić lekarz przyjmujący prywatnie.

E-zwolnienia przez Internet bez wychodzenia z domu – legalność

Pojawienie się zwolnień elektronicznych umożliwiło wprowadzenie wielu udogodnień, jeśli chodzi o obieg dokumentacji, czy też samą formę kontaktu z lekarzem. E-zwolnienia otrzymać można dziś bez wychodzenia z domu, chociażby tutaj: https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/, po konsultacjach zdalnych z lekarzem. Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawiane przez Internet jest w pełni legalne, poza tym nie różni się od tego otrzymywanego stacjonarnie, również jeśli chodzi o to, po jakim czasie pojawi się zwolnienie na IKP.

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie przez Internet, nie wystarczy opłacić wizyty stacjonarnej. Zwolnienia lekarskie wystawiane są osobom, które w opinii lekarza kwalifikują się do L4, czyli są czasowo niezdolne do pracy (np. z przyczyny choroby). By to sprawdzić, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad medyczny, jednak w tym przypadku wywiad ustny zastępowany jest wywiadem pisemnym. Pacjent uzupełnia specjalnie opracowany formularz medyczny, a następnie lekarz analizuje odpowiedzi pacjenta na pytania zawarte w formularzu. Na tej podstawie specjalista jest w stanie podjąć decyzję, czy pacjent kwalifikuje się medycznie do otrzymania zwolnienia lekarskiego.

L4 online – o czym trzeba pamiętać?

Korzystając z legalnie działającego podmiotu medycznego, nie należy obawiać się o konsekwencje otrzymania zwolnienia przez Internet, gdyż procedura jest zgodna z prawem, a dokumenty L4 wystawianego online nie różnią się od tych wystawianych stacjonarnie. Oczywiście pacjent również musi rzetelnie podejść do swojego zwolnienia lekarskiego, czyli podać specjaliście prawdziwe informacje o swoim stanie zdrowia. Zwolnienia L4 nie bierzemy na remont w domu, dodatkową pracę, wyjazd ze znajomymi, czy też odkładane od tygodni zakupy. Zwolnienie ma być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, czyli do powrotu do zdrowia, a jeśli faktycznie tak będzie, nie trzeba obawiać się o konsekwencje ewentualnej kontroli ZUS.

Dzięki cyfryzacji zmianom uległy też zasady dostarczania zwolnień lekarskich. Jeśli pracodawca pacjenta posiada konto PUE ZUS (a dla większości pracodawców jest to obowiązkowe), pacjent nie musi osobiście dostarczać druku L4 do zakładu pracy. Nie zostaje jednak zwolniony z obowiązku poinformowania swojego szefa o nieobecności – można to jednak z powodzeniem zrobić telefonicznie. Jeśli natomiast pacjent będzie mieć potrzebę sprawdzenia swojego zwolnienia lekarskiego, w dowolnym momencie może to zrobić przez profil IKP lub PUE ZUS.