Na szczęście wzmożone wypadanie włosów można zahamować i pobudzić mieszki włosowe do aktywności. Sprawdź, jakie metody leczenia łysienia są rekomendowane przez specjalistów.

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym, z którym wiąże się cykliczny wzrost włosów. Przechodzi on przez różne fazy - począwszy od anagenu (faza wzrostu), przez katagen (faza zaniku), a skończywszy na telogenie (faza wypadania). Szacuje się, że u człowieka dochodzi do utraty ok. stu włosów dziennie i jest to całkowicie normalne. Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do utraty włosów w nadmiarze.

Jak wyleczyć łysienie?

Zastanawiasz się, kiedy należy udać się do specjalisty w związku z wypadaniem włosów? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pomocniczych pytań:

  • czy masz zdrowe włosy, a może są zniszczone i osłabione?

  • zauważasz znacznie więcej włosów zbierających się w odpływie pod prysznicem?

  • podczas czesania na szczotce pozostaje większa garść włosów niż do tej pory?

  • czy widoczne są prześwity i przerzedzenie włosów?

Jeżeli zauważasz objawy nadmiernego wypadania włosów, niezwłocznie udaj się do specjalisty. Ekspert przyjrzy się kondycji skóry głowy, skieruje na stosowne badania itp. To wszystko pomoże odpowiedzieć na pytanie: czy jest to naturalne wypadanie włosów czy zaawansowane łysienie.

Przyczyny i rodzaje łysienia

Między nadmiernym wypadaniem włosów a łysieniem jest cienka granica. Nie każda utrata włosów oznacza zaawansowane łysienie androgenowe czy łysienie telogenowe. Wszystko zależy od tego, jak dużo włosów tracisz i jak to wyglądało do tej pory. Znaczenie ma również to, czy widoczne są przerzedzenia itp.

Jeśli chodzi o rodzaje łysienia, wyróżnia się dwie najpopularniejsze postaci:

  • łysienie androgenowe - związane z miniaturyzacją mieszków włosowych; jeśli proces nie zostanie zatrzymany, a cebulki włosowe przestaną "wytwarzać" włosy; występuje przede wszystkim u mężczyzn, ale zdarza się i u kobiet (głównie po menopauzie);

  • łysienie plackowate - ma związek z silnym stresem lub chorobami autoimmunologicznymi; charakteryzuje się występowaniem charakteryzuje się występowaniem placków.

Niektórzy zmagają się z łysieniem telogenowym - związanym z zaburzeniem cyklu wzrostu włosa.

W pierwszej kolejności warto poznać przyczyny łysienia. Jest to konieczne, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia łysienia.

Uwarunkowania genetyczne

Czynniki genetyczne wpływają przede wszystkim na łysienie androgenowe. Oznacza to, że jeśli w rodzinie istniały przypadki tego rodzaju nadmiernego wypadania włosów, istnieje prawdopodobieństwo jego wystąpienia u przyszłych pokoleń.

Nieprawidłowa dieta

Za utratę włosów może odpowiadać nieprawidłowa dieta, tj. wiążąca się z niedoborami składników odżywczych w organizmie. Przerzedzenie włosów widoczne jest np. w przypadku stosowania restrykcyjnych diet odchudzających.

Traumatyczne przeżycia

Silny stres, nierzadko mający związek z traumatycznymi przeżyciami, może powodować łysienie plackowate.

Zaburzenia hormonalne

Łysieniu sprzyjają zaburzenia hormonalne, np. wskazujące na niedoczynność tarczycy. Częstym powodem są też androgeny - hormony odpowiadające za łysienie androgenowe typowe dla mężczyzn.

Najlepsze zabiegi powstrzymujące łysienie

- W leczeniu łysienia pomaga medycyna estetyczna i kosmetologia. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają nie tylko na wzmocnienie włosów, ale i wyeliminowanie różnych typów łysienia - wyjaśnia przedstawiciel Velvet Clinic, kliniki specjalizującej się m.in. wykonywaniu zabiegów przeciwdziałających wypadaniu włosów.

Zadowalające efekty przynoszą m.in. takie zabiegi jak:

  • Dermapen 4 - stymulujący naturalne procesy regeneracji zachodzące w skórze;

  • mezoterapia igłowa - przyczynia się do poprawy stanu skóry głowy poprzez wstrzyknięcie odżywczych składników aktywnych;

  • kuracja z osoczem bogatopłytkowym - sprawdza się przy łysieniu androgenowym, jak i w przypadku łysienia plackowatego; polega na pobraniu krwi pacjenta, a następnie wstrzyknięciu odpowiednio przygotowanego preparatu.

Przebieg leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju łysienia. W zaawansowanych przypadkach konieczny może okazać się przeszczep włosów.

Co dają zabiegi na wypadanie włosów?

Skuteczność zabiegów na wypadanie włosów w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania problemu. Zwykle koniecznością jest wykonanie serii kuracji, aby zauważyć pozytywne