Przeważnie przydaje się dodatkowa gotówka, którą moglibyśmy przeznaczyć na dodatkowe inwestycje czy wprowadzenie nowych pomysłów związanych z prowadzoną działalnością.

Przeważnie, jeśli myślimy o dodatkowym zastrzyku gotówki, to najczęściej myślimy o pożyczce czy kredycie. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego czy nawet gotówkowego w przypadku firmy zawsze wiąże się z szeregiem skomplikowanych formalności. Koniecznie jest przedstawienie aktualnych dokumentów finansowych, potwierdzenie opłaconych składek ZUS czy podatku do US. Bardzo często bank wymaga również innych dokumentów, jak choćby deklarację PIT za rok ubiegły. Nie musimy jednak za każdym razem przechodzić przez to, jeśli potrzebna jest nam dodatkowa gotówka na cele firmowe czy prywatne.

Limit w koncie firmowym na wyciągnięcie ręki.

Jeśli prowadząc własną firmę, chcemy mieć stały dostęp do dodatkowej gotówki, możemy założyć limit w koncie firmowym. Wysokość takiego limitu uzależniona jest głównie od wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów. Może to być przykładowo 10.000 zł, a może to być również kwota kilka razy większa, która będzie w naszym zasięgu w każdej dowolnej chwili. Otwierając już raz taki limit w koncie firmowym, możemy korzystać z niego niemal cały czas. Jest to limit odnawialny, który odnawia się co każde 12 miesięcy. Warunkiem jego odnowienia jest jednak zapewnienie stałych comiesięcznych wpływów na konto. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości limitu, który chcielibyśmy posiadać.

Ile to kosztuje?

Jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze od kredytu gotówkowego i to z dwóch podstawowych względów. Przede wszystkim za taki limit poniesiemy niższy koszt prowizji i niższe oprocentowanie. Ponadto spłatę limitu regulujemy w dowolnej dla siebie chwili. Nie ma stałych miesięcznych rat, co miesiąc spłacamy tyle, ile akurat możemy spłacić. Jednego miesiąca może to być 300 zł, a innego 3.000 zł. Jest to więc niemal idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pieniędzy na inwestycje w firmie.

Za limit odnawialny w koncie będziemy płacić jedną opłatę roczną, która uzależniona jest w głównej mierze od wysokości przyznanego limitu. Oczywiście im on jest większy, tym również większa będzie prowizja, którą pobierze bank z naszego konta. W bardzo wielu przypadkach wysokość prowizji to ok. 1% z całej kwoty limitu. Do tego oczywiście dochodzi koszt od wykorzystanych środków. Jeśli z limitu aktualnie nie korzystamy – wtedy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tych dodatkowych środków, wtedy każdego miesiąca bank będzie naliczał odsetki od wykorzystanego limitu za każdy dzień, kiedy jesteśmy na minusie. Nie musicie się jednak obawiać, ponieważ w porównaniu do tradycyjnego kredytu gotówkowego, nie są to wcale duże koszty.

- Ogólnie działanie limitu w koncie firmowym można porównać do działania karty kredytowej – mówi Michał Pakuła, z serwisu finansowego Banki24 – www.banki24.com.pl. W tym przypadku również korzystamy nie ze swojej gotówki, a z gotówki, którą udostępnia nam bank. Nie mamy tutaj co prawda okresu bezodsetkowego, ale za to możemy korzystać z gotówki w czystej postaci. Możemy ją wypłacić z bankomatu czy wysłać ją przelewem. Bez znaczenia jest również fakt, czy użyjemy jej na cele firmowe, czy prywatne. Nie musimy spłacać równych rat miesięcznych, a przynajmniej minimalną kwotę miesięczną, którą wyznaczy nam bank. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, jest to kwota uzależniona od wysokości wykorzystanego limitu.

Nie da się więc ukryć, że limit w koncie firmowym to bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Nawet jeśli z limitu będziemy korzystać tylko od czasu do czasu, to zawsze mamy pod ręką dostęp do dodatkowych środków. Wiadomo, że w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą taki dostęp do dodatkowych środków finansowych jest bardzo użyteczny. Może nam się przydać, gdy nasz kontrahent nie zapłaci nam faktury w terminie, a sami będziemy musieli opłacić terminowo niemałą składkę do ZUS-u.