To wszystko dzięki cyfrowej wypożyczalni publikacji naukowych Academica. Pozwala ona na bezpłatny dostęp do ponad 2 mln publikacji z zasobów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczników, monografii, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Co ważne, zasoby Academiki są cały czas rozbudowywane m.in. o najnowsze wydania podręczników akademickich, teksty źródłowe i zbiory specjalne.

Część zasobów jest dostępna dla wszystkich na stronie wypożyczalni https://academica.edu.pl, natomiast z publikacji chronionych prawem autorskim mogą skorzystać zarejestrowani użytkownicy tylko z terminala dostępnego w czytelni dla dorosłych przy ul. św. Jana 10.

Aby zostać użytkownikiem CWPN Academica, trzeba swoje konto biblioteczne zarejestrować w systemie. Można to zrobić w bibliotece dla dorosłych przy ul. św. Jana 10, wypełniając oświadczenie (będzie potrzebny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość).

- Wtedy uprawniony pracownik biblioteki wygeneruje tymczasowe hasło użytkownika, które trzeba będzie zmienić przy następnym logowaniu – tłumaczy Marzena Litman, dyrektor MBP. - Użytkownik może logować się na swoje konto z dowolnego komputera, wyszukiwać interesujące go materiały i rezerwować je do przeglądu na naszym terminalu w wybranym przez siebie terminie.

Szczegółowe informacje, wzór oświadczenia i regulamin cyfrowej wypożyczalni są dostępne na stronie: https://academica.edu.pl/