Meble z drewna – pielęgnacja codzienna

Drewniane meble takie jak stoły dębowe to ponadczasowa i stylowa ozdoba wnętrza, jednak żeby zawsze wyglądały pięknie, niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Regularne czyszczenie drewnianych powierzchni to podstawa ich dobrego wyglądu.

Do codziennego czyszczenia powinno używać się produktów, które nie będą rysować delikatnej powierzchni mebla. Najlepiej nada się do tego lekko zwilżona, miękka szmatka, która zbierze zbierający się na powierzchni kurz. Następnie należy przetrzeć mebel na sucho. Jest to niezbędny etap, ponieważ drewno nie powinno mieć długiego kontaktu z wodą.

Alternatywą dla wody są specjalne preparaty oraz olej i wosk. Naturalne natłuszczenie zapewni drewnu ochronę, a także nada mu elastyczności i zagwarantuje efektowny połysk.

Aby Twoje drewniane meble na długo pozostały w świetnej kondycji, ważne są warunki, w jakich są przechowywane. Wilgoć w pomieszczeniu będzie niezwykle szkodliwa dla materiału. Najlepiej, aby była na poziomie 45-70%.

Drewno bardzo łatwo ulega zabarwieniu, dlatego, aby mebel pozostawał w nienagannym stanie, chroń go podkładkami pod kubki, co wyeliminuje kolorowe okręgi od napojów, potraw i temperatury.

Meble z drewna – konserwacja

Mimo regularnego czyszczenia drewnianych mebli raz na jakiś czas będą one wymagały dokładniejszego oczyszczenia, czy nawet minirenowacji. Świetnie sprawdzą się do tego znalezione w domu produkty. W przypadku ciemnych, drewnianych mebli wystarczy napar z czarnej herbaty, który świetnie rozprawi się z ciężkim do doczyszczenia kurzem oraz pogłębi kolor drewna. Oczywiście, cały proces musi być zakończony wycieraniem na sucho.

Posiadacze mebli dębowych, którzy zmagają się z utrwalonymi zabrudzeniami na powierzchni drewna, mogą sprawdzić działanie mieszaniny piwa, cukru pudru i wosku pszczelego w proporcji 1 l, 1 łyżka i 1 łyżeczka. Wszystkie składniki należy razem podgrzać, a następnie na ciepło rozprowadzić po powierzchni mebla. Gdy mieszanina przeschnie, powierzchnię należy wypolerować miękką szmatką.

Mieszanka oliwy z oliwek i octu lub cytryny (proporcja 2:1) będzie świetnie konserwować inne rodzaje drewna. W roztworze należy delikatnie namoczyć miękką ściereczkę, a następnie wypolerować blat mebla. Dodatkowo zabudowę można spryskiwać rozcieńczonym odrobiną wody wspomnianym płynem za pomocą rozpylacza w butelce, a potem przejść do wycierania.