Wybierając więc konkretny produkt należy kierować się konkretnymi potrzebami żywieniowymi naszego zwierzaka. Te natomiast zależą od wielu różnych czynników. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru? Podpowiadamy.

Najlepsza karma dla psa sucha czy mokra?

Wybierając konkretny model karmy dla naszego czworonoga spotkamy się z pokarmem mokrym i suchym. W tym pierwszym przypadku posiłek dla psa będzie zawierał w sobie około 75 proc. wody. Jest ona niezbędna w prawidłowym rozwoju zwierzęcia, zwłaszcza w trakcie szczenięcych lat. Karma mokra jest także zalecana dla chorych psów, które ze względu na niektóre dolegliwości mogą cierpieć na zaburzenia w postaci problemów z autoregulacją wody w ich organizmie.

Karma sucha to tani i ekonomiczny wybór. Warto ją kupować, aby utrzymać w sile i zdrowiu naszego psa. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj karmy wzmaga pragnienie, więc trzeba regularnie uzupełniać wodę w misce naszego czworonoga. Jest to także często produkt w większym stopniu przetworzony, a więc mniej naturalny. Dlatego jeśli tylko fundusze nam pozwalają to warto częściej sięgać po karmę mokrą.

Karma indywidualnie dopasowana do potrzeb psa

Najlepszym wyborem, który możemy dokonać jest zakup karmy, która kompleksowo będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom naszego psa. Producenci na opakowaniach umieszczają szczegółowe informacje na ten temat. Należy zwłaszcza zwrócić uwagę na wiek zwierzaka. Młode psy posiadają szybki metabolizm, więc muszą korzystać z karm w których już w małych porcjach znajduje się gęstsza wartość energetyczna. Natomiast dojrzałe i starsze psy powinny korzystać z karmy, która jest idealnie zbalansowana do ich potrzeb, zwłaszcza pod kątem codziennej aktywności.

Czym charakteryzuje się jakościowo najlepsza karma dla psa?

Dobra i markowa karma dla psa powinna zawierać przede wszystkim dużą ilość mięsa, najlepiej minimum połowę całego składu. Pozostałą część powinny stanowić różnego rodzaju łatwo przyswajalne tłuszcze oraz warzywa i owoce. Te ostatnie dostarczają psu niezbędnych minerałów i witamin potrzebnych do jego prawidłowego rozwoju.

Przy zakupie karmy należy unikać produktów w których jest duża ilość sztucznych konserwantów oraz barwników. Jeśli pies wykazuje niechęć do takiego pokarmu to znaczy, że kombinacja składników jest nieodpowiednia. Najlepsze karmy nie potrzebują specjalnych dodatków, aby pies chętnie się nimi zajadał.