Wybór odpowiednich głośników może być nie lada wyzwaniem. Jakie głośniki do komputera, jakie do smartfona a jakie do kina domowego? Głośniki przewodowe czy bezprzewodowe? Przenośne czy stacjonarne? W jakie głośniki warto zainwestować? A prawdziwy meloman jest w stanie przeznaczyć na odpowiednią jakość dźwięku wiele.

 

Rodzaje głośników

- głośniki do komputera i laptopa

- głośniki bezprzewodowe Bluetooh

- głośniki przenośne

- typy zestawów audio

a) głośniki wolnostojące – zestawy 2.0 (2 głośniki stereo)

b) zestawy 2.1 (dodatkowy głośnik tzw. subwoofer – mocny bas)

c) głośniki surround – zestaw 5.1

d) zestaw głośników 7.1 (dwa dodatkowe głośniki tylne)

e) zestaw 9.1 (dwa dodatkowe głośniki górne przednie)

- kino domowe (najczęściej zestawy 5.1, 6.1 i 7.1 – dźwięk przestrzenny)

- głośniki typu soundbar


 

Jakie głośniki do salonu?

Salon to miejsce, gdzie przyjmujesz gości oraz spędzasz przyjemnie czas ze swoimi najbliższymi i przyjaciółmi. Wspólne wieczory filmowe czy wirtualna rozrywka wymagają nie tylko świetnego ekranu, ale także najlepszej jakości dźwięku. Dobre głośniki to podstawa. Nowoczesne telewizory zachwycają niemal kinową jakością obrazu, jednak w smukłej obudowie nie sposób pomieścić mocnych głośników dających podobny efekt audio jak w kinie. I tu czas na zastanowienie się nad kupnem dodatkowych głośników.

Rynek głośników i systemów audio jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Co należy wziąć pod uwagę?

- metraż pomieszczenia – zbyt duże głośniki w małym pokoju dadzą chaotyczny dźwięk. Z kolei zbyt małe głośniki w przestronnym pomieszczeniu nie spełnią swojej funkcji – basy nie będą dostatecznie słyszalne. W dużych salonach sprawdzą się kolumny wolnostojące, natomiast do niewielkiego metrażu lepiej sprawdzą się kompaktowe głośniki podstawkowe lub soundbar, zwany też belką. To zewnętrzny system audio podłączony najczęściej do telewizora, który składa się z samodzielnego panelu lub zestawu rozszerzonego z subwooferem.

- rodzaj łączności – to najbardziej ogólny podział na głośniki przewodowe i bezprzewodowe. Ten pierwszy najczęściej wybierany ze względu na wielofunkcyjność i szeroki wybór elementów wchodzących w skład zestawu (kolumny wolnostojące i generator basów – subwoofer). Głośniki bezprzewodowe znajdują coraz szersze rzesze fanów za swój niebanalny design i łatwość obsługi. Cechuje je swoboda aranżacyjna i znakomita jakość dźwięku. To głównie zestawy kompaktowe ale też i duże urządzenia oraz soundbary (generują łączność za pośrednictwem Bluetooth).

- podstawowe zastosowanie – to jakie głośniki wybrać do salonu powinno być też uwarunkowane tym, w jakim celu zamierzasz je użytkować. Innego typu głośników będziesz potrzebować do słuchania muzyki a innego do oglądania filmów. Melomani powinni raczej postawić na zestawy 2.0. Do filmów zaś świetnie się sprawdzą zestawy oferujące dźwięk przestrzenny np. 5.1, 7.1.

- design urządzenia – wygląd głośnika może nie jest najważniejszą sprawą jednak dla estetów może też mieć znaczenie. Salon bowiem to najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu, dobór sprzętu więc też powinien być przemyślany. Wszystko zależy od indywidualnych gustów – klasyczny wygląd, drewniane dodatki, minimalistyczne, czy bardziej ekstrawaganckie propozycje z imprezowym podświetleniem.


 

Głośniki do salonu – najważniejsze parametry i funkcje

To, jaki głośnik do salonu wybierzesz w dużej mierze zależy od Twoich preferencji, posiadanego budżetu czy nawet wielkości pomieszczenia. Ale są jeszcze inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę. Jak nie zgubić się w gąszczu technicznych zawiłości?

- moc, im większa moc urządzenia, tym większy salon będzie w stanie skutecznie nagłośnić,

- pasmo przenoszenia, to zakres częstotliwości, jakie są obsługiwane przez urządzenie,

- impedancja, opór prądu elektrycznego przepływającego od wzmacniacza do głośnika. Ważne aby impedancja wzmacniacza była zbliżona do impedancji głośników.

- czas pracy baterii, ważne w przypadku głośników bezprzewodowych,

- rodzaje złącz, to kilka możliwości połączenia głośników z telewizorem czy innymi sprzętami (HDMI, USB, AUXIN, a nawet wejście gitarowe czy mikrofonowe).


 

Zatem można śmiało podsumować, że dobre nagłośnienie to pewnego rodzaju kultura dla słuchających, która odgrywa niebagatelną rolę nie tylko wśród melomanów i osób wrażliwych na muzykę, ale także dla wszystkich nas, także chętnie słuchających i oglądających filmy w najlepszej jakości nie tylko obrazu ale i dźwięku.