Tymczasem nie zawsze takie plany udaje się szybko zrealizować, biorąc pod uwagę, że nawet co piąta para zmaga się z niepłodnością, dotyczy to także wielu mieszkańców województwa łódzkiego. W takiej sytuacji należy przede wszystkim dowiedzieć się, gdzie znajduje się problem. Okazuje się, że dosyć częstym powodem utrudniającym kobiecie uzyskanie ciąży jest niedrożność jajowodów. Niestety wiele z nich nawet nie wie, że może zmagać się z tym schorzeniem, ponieważ zazwyczaj nie powoduje ono uciążliwych objawów i bólu.  Można jednak to sprawdzić, dzięki specjalnemu badaniu, jakie wykonuje ośrodek leczenia niepłodności Klinika Bocian w Łodzi.

Czym jest niedrożność jajowodów?

Wiele kobiet zakłada, że jeśli pojawiają się regularne miesiączki, to z ich płodnością musi być wszystko w porządku, natomiast nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Dlaczego? Czasami po prostu niektóre schorzenia mogą objawiać się w inny sposób, nawet delikatny, wręcz niezauważalny dla kobiety. Idealnym przykładem jest niedrożność jajowodów. To sytuacja, podczas której dochodzi do zamknięcia światła jajowodu, a tym samym zablokowania drogi plemnikom zmierzającym do spotkania się z komórką jajową i jej zapłodnienia. Warto wiedzieć, że niedrożność jajowodów może dotyczyć tylko jednego jajowodu lub obu. W pierwszym przypadku zajście w ciążę jest możliwe z powodu normalnego funkcjonowania drugiej strony, natomiast gdy oba jajowody są niedrożne, może pojawić się poważny problem z poczęciem dziecka. W takiej sytuacji, podczas diagnostyki w klinice leczenia niepłodności, lekarze mogą zaproponować zastosowanie metody wspomaganego rozrodu, jaką jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF). 

Powody niedrożnych jajowodów

Z jakiej przyczyny kobiety mogą zmagać się z niedrożnymi jajowodami? Otóż jajowody są zwykle zablokowane przez zrosty lub czopy śluzowe zamykające światło jajowodów. Potrafią być niedrożne przez czynniki takie jak np. stany zapalne narządów miednicy, endometrioza, niektóre infekcje przenoszone drogą płciową (chlamydia i rzeżączka), przebyte ciąże pozamaciczne, wcześniejsze poronienia, czy przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej.

Jak zdiagnozować niedrożność jajowodów?

Istnieją trzy metody, które pozwalają sprawdzić drożność jajowodów. Jedną z nich jest histerosalpingografia (HSH), czyli tzw. prześwietlenie jajowodów. Podczas tego krótkiego badania lekarz wprowadza do jamy macicy specjalny cewnik, a następnie podaje płyn kontrastujący pod ciśnieniem w celu uzyskania dokładnego obrazu. Następnie wykonuje zdjęcia rentgenowskie, które pokazują przepływ środka przez narządy rodne. W taki sposób może ocenić, czy przemieszcza się on prawidłowo od macicy przez jajowody do jamy brzusznej. Z kolei nowoczesnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą być narażone na promieniowanie rentgenowskie, jest sonohisterosalpingografia (Sono-HSG), czyli metoda powalająca obserwować przepływ podanego kontrastu za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Niekiedy zdarza się, że drożność jajowodów może być też oceniona za pomocą laparoskopii, jeśli lekarz znajdzie do tego odpowiednie wskazania. 

Gdzie wykonać badanie drożności jajowodów w Łodzi?

Jednym ze specjalistycznych ośrodków, gdzie można wykonać badanie drożności jajowodów, jest Klinika Bocian w Łodzi mieszcząca się w samym centrum miasta przy ul. Piotrkowskiej 157a. Placówka oferuje ocenę drożności jajowodów za pomocą sonohisterosalpingografii (Sono-HSG). Zazwyczaj badanie jest przeprowadzane podczas pierwszej fazy cyklu miesiączkowego kobiety jeszcze przed wystąpieniem owulacji. Trwa zaledwie około 10-15 min i odbywa się w gabinecie, na fotelu ginekologicznym. 

W przypadku chęci umówienia się na konsultację z lekarzem należy kontaktować się bezpośrednio z kliniką dzwoniąc pod numer telefonu: +48 42 620 00 20 lub pisząc na adres: lodz@klinikabocian.pl