Projektując kuchnię, nie można pominąć tak ważnego elementu, jak okap. Zadaniem okapu kuchennego będzie neutralizacja zapachów, zapobieganie osadzania się drobinek tłuszczu na meblach i ścianach, pochłanianie pary wodnej, która wytwarza się podczas gotowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu? Musimy zdecydować, czy ma to być okap pracujący w systemie otwartym (powietrze jest całkowicie usuwane na zewnątrz budynku razem z jego niepożądanymi składnikami), czy w systemie zamkniętym (powietrze jest oczyszczane z zapachów i tłuszczów, jednak wiąże się to z wymianą filtra raz na 3 do 12 miesięcy - w zależności od częstotliwości użytkowania).

Firma Toflesz zajmuje się produkcją okapów kuchennych od 1989 roku. W ich ofercie znajdziemy szeroką gamę okapów rustykalnych, nowoczesnych kominowych, okapy do zabudowy w szafce oraz okapy naścienne o ciekawym wzornictwie. Poza standardową linią produkcyjną wykonują również okapy na specjalne zamówienie klientów indywidualnych oraz firm przemysłu gastronomicznego.

Do wyboru mamy:

- okapy naścienne kominowe - są mocowane bezpośrednio do ściany, zazwyczaj pomiędzy szafkami kuchennymi;

- okapy szufladowe - montuje się je bezpośrednio pod szafką zamontowaną nad kuchnią. Płyta pochłaniacza przypomina szufladę meblową, którą po zakończeniu gotowania można zamknąć;

- okapy wyspowe -przytwierdzane są bezpośrednio do sufitu nad kuchenką wyspową (czyli np. na środku pomieszczenia). Oprócz funkcji praktycznej sprzyjają estetyce wnętrza.

- okapy wbudowane wewnątrz szafki maskującej, są widoczne jedynie od spodu.

Gdy wiemy już, jaki rodzaj okapu nas interesuje, przychodzi kolej na wybór jego mocy.

Ogólnie przyjmuje się, że okap powinien mieć zdolność przynajmniej sześciokrotnego przefiltrowania całego powietrza z danego pomieszczenia w ciągu jednej godziny. Chodzi o to, aby jak najszybciej oczyścić powietrze i usunąć z pomieszczenia np. dym.

Szerokość okapu powinna być raczej taka sama, jak szerokość płyty kuchennej do gotowania. Montaż okapu zaleca się na wysokości 65 - 75 cm nad płytą do gotowania, jednak w zależności od rodzaju płyty odległość ta może być mniejsza.

Okap powinno się uruchomić przynajmniej minutę przed rozpoczęciem gotowania. Moc wietrzenia należy dostosować do intensywności wydzielania się pary i zapachów podczas gotowania konkretnej potrawy. Po zakończeniu gotowania zalecane jest pozostawienie okapu włączonego jeszcze przez przynajmniej 10 minut.

Estetyka okapu jest bardzo ważna. Należy ją dostosować do stylu szafek i całego wnętrza. Te z oferty firmy Toflesz nadadzą każdej kuchni wyjątkowy charakter. Wciąż wprowadzane nowości to odpowiedź na zmieniające się gusta i wymagania klientów.

Zastosowanie innowacyjnych technologii pozwala na jednoczesne uzyskiwanie maksymalnej wydajności przy niskim poziomie hałasu. Natomiast oświetlenie LED SMD zastosowane w każdym modelu sprzyja oszczędności energii. Wybierając okapy Toflesz dbamy o środowisko.

Bardzo modne wyspy kuchenne wymagają specjalnego okapu. Producent przygotował kilka nowości, między innymi model Galaxy Island. Ten okap wyspowy wyróżnia się nowoczesnym designem i ciekawą kolorystyką, szczególnie w eleganckim czarnym macie.

Inny model z eleganckiej serii okapów wyspowych to OK-6 Milenio Island. Stworzono go z myślą o ulepszonej serii podzespołów, zapewniających wyższą niż do tej pory wydajność i funkcjonalność. Atutem modelu jest piękna, nowoczesna bryła, robiąca szczególnie duże wrażenie w czarnej wersji. Tu właśnie widać zalety zastosowania wysokiej jakości lakieru matowego kontrastującego z idealnie wypolerowaną, połyskującą czarną szybą z przodu i tyłu urządzenia. Okap ten może być sterowany dotykowo przez szybę lub przy pomocy będącego w standardzie pilota. OK-6 Milenio może pracować w 4 stopniach prędkości i jest stosunkowo cichy, osiągając poziom głośności między 30 a 56 dB. Model wkrótce znajdzie się w produkcji seryjnej i wówczas na dodatek zostanie wprowadzona jego krótsza wersja OK-6 Milenio Island Mini.

Już niedługo klienci będą mogli się też cieszyć okapem Magnum w dwóch wersjach 600 i 900 mm naściennej i wyspowej. Do sprzedaży trafią także modele Palas Island, Plaza Titan. Warte odnotowania jest zastosowanie w tych dwóch ostatnich rewolucyjnych dla firmy Toflesz siłowników automatycznych na dotyk, sterowanych pilotem. Firma ma również wprowadzić typ nowoczesnego sterowania dotykowego umieszczonego także na blasze, a nie jak dotychczas tylko na szybie. Zapowiedzi sugerują również zastosowanie nowego rodzaju oświetlenia. W okapie Palas Island tradycyjne zwykłe lampy LED mają być zastąpione przez nowoczesne listwy ledowe. Toflesz unowocześniło także serie okapów OK-4 iOK-6, wyposażając je w nowe turbiny o większej wydajności i lepszej klasie energetycznej w stosunku do poprzedników. Będą one mogły przefiltrować w ciągu godziny 450 m3 powietrza, przy czym za dodatkową opłatą będzie można zainstalować także silnik o jeszcze większej mocy, osiągając wydajność 850 m3. Toflesz dostosowuje się w ten sposób do oczekiwań klientów, modernizując podzespoły i oprócz wprowadzenia wydajnych turbin Evo, ulepsza także systemy sterowania, zasilacze, Ledy i inne elementy swych produktów. W efekcie cechuje je lepsza wydajność, energooszczędność i funkcjonalność.

To nie koniec nowości, bo obie rodziny okapów OK-4 i OK-6 oraz OK-3 również wzbogaciły się o kolejne modele. OK-3 Okap Narożny należy do rodziny okapów rustykalnych i jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest nad kuchenki w rogu pomieszczenia. Produkt w ofercie znajduje się od niedawna i dostępny jest na zamówienie realizowane w ciągu dwóch tygodni. OK-3 przeznaczony jest do kuchni w stylu retro, bardziej tradycyjnych i ciepłych. Zastosowano w nim kilkuwarstwowy filtr aluminiowy, doskonale wyłapujący cząsteczki tłuszczu z powietrza. Warto też podkreślić łatwy w montażu filtr węglowy, przez co okap jest wyjątkowo wygodny w użytkowaniu.

Katalog firmy wzbogacił także OK-4 Maxi Sandy (400x600 mm), czyli większy brat okapu Mini Sandy (400x400). Podobnie jak mniejsza wersja może pracować w trybie pochłaniacza i wyciągu (większość produkowanych okapów Toflesz ma taką możliwość). Dostępne są dwa rodzaje okapu, naścienny i wyspowy, w trzech wersjach kolorystycznych: INOX oraz połyskliwej bieli lub czerni. Sterowanie jest tu przyciskowe z wyświetlaczem oraz na będącego w standardzie pilota. Z kolei zawieszany na linkach Mini Sandy zyskał nowe wersje kolorystyczne, takie jak fakturowane złoto czy imitacja drewna, co w połączeniu ze zwartą, prostą bryłą okapu zapewnia mu niepowtarzalny wygląd. Okapy z odświeżonym designem świetnie wpisują się w nowoczesne, industrialne kuchnie.

Wszystkie modele okapów polskiego producenta można obejrzeć na www.toflesz.com.