Konsekwencje dla zdrowia, rodziny, pracy lub innych ważnych obszarów życia są zwykle bardzo poważne. Uzależnienie jest problemem, który wymaga profesjonalnej pomocy i wsparcia, by go pokonać. Sprawdź, od czego można się uzależnić i gdzie szukać pomocy.

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Powstaje, gdy osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanych procentów i nie może powstrzymać się od picia. Podobnie jak inne substancje powoduje wyniszczenie organizmu. Osoby uzależnione od alkoholu mogą mieć trudności z porzuceniem picia, dlatego często wymagają profesjonalnej pomocy i wsparcia od lekarzy i terapeutów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ośrodek uzależnień Łódź, w którym pod okiem doświadczonych specjalistów można stanąć na nogi i poprawić swój stan fizyczny i psychiczny.

Narkotyki i dopalacze

Narkotyki to substancje chemiczne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając go, powodując odprężenie, czy dając przyjemność. Mogą być zażywane na różne sposoby - poprzez wdychanie, wstrzykiwanie, połykanie lub wciąganie przez nos. Po jakimś czasie organizm staje się odporny na działanie narkotyków i wymaga przyjmowania coraz większych dawek, co prowadzi do utraty kontroli nad ilością przyjmowanych substancji. Aby pokonać nałóg, niezbędny jest detoks, który powinien przeprowadzić profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień Medjol. Kolejnym krokiem jest terapia pod okiem specjalisty i przepracowanie swoich problemów.

Hazard

Do hazardu zalicza się wszystkie gry losowe. Gracze obstawiają w nich pieniądze, a na wynik rzutu kośćmi, rzutu monetą, losowanie liczb lub innego rodzaju zdarzenia losowego nie mają większego wpływu. Każda kolejna wygrana napędza do wykonania kolejnych zakładów, a przegrana jest źródłem mobilizacji do odkucia się. Hazard powoduje głównie uzależnienie behawioralne, dostarcza adrenaliny i nie pozwala normalnie funkcjonować. Całe życie uzależnionego oscyluje wokół obstawiania. Z biegiem czasu chory ma trudności z kontrolowaniem swojego zachowania, a gra w hazard staje się dla nich priorytetem ponad innymi obowiązkami i zainteresowaniami. Z uzależnienia można wyjść, wybierając terapię uzależnień z daleka od domu i środowiska, w którym się przebywa. Dzięki temu można w pełni skupić się na pracy nad sobą.

Proces wychodzenia z uzależnienia jest trudnym czasem, zarówno dla samego chorego, jak i dla rodziny. Niestety nie ma jednego niezawodnego sposobu na porzucenie nałogu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pobytu w ośrodku zamkniętym, terapii pod okiem specjalisty, a następnie jej kontynuowanie w formie online lub na spotkaniach bliżej miejsca zamieszkania.