W rzeczywistości okucia mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie trzeba coś zamocować. Dotyczy to prawie wszystkiego - drzwi i ścianek działowych, elementów wyposażenia wnętrz, takich jak łóżka i sofy, oświetlenia, wentylatorów i innych urządzeń.

Co to są okucia meblowe?

Okucia meblowe to różne elementy, które są potrzebne do złożenia mebli. Niektóre z najczęściej używanych to kołki, śruby, haki do śrub czy kołki rozporowe. Ułatwiają stabilne zamocowanie różnych elementów mebli, by nie uległy one przemieszczeniu lub nie straciły swojej integralności konstrukcyjnej. Okucia meblowe nie są może tak efektowne jak wiele innych elementów wystroju wnętrz, ale są niezbędne do złożenia mebli w całość.

Rodzaje okuć meblowych

Okucia meblowe dzielą się na dwie następujące kategorie: okucia metalowe i okucia drewniane. Okucia metalowe to płaskie elementy metalowe stosowane do łączenia drewnianych części mebli. Są to zasadniczo metalowe wsporniki przeznaczone do łączenia dwóch części konstrukcyjnych mebla.

Jakie najpopularniejsze rodzaje okuć meblowych znajdziemy w przeciętnym, polskim salonie? Większość mebli nie może funkcjonować bez zawiasów i chociaż gołym okiem ich raczej nie zobaczymy, to wciąż odgrywają bardzo ważną rolę. Innym przykładem może być gałki oraz uchwyty, dzięki którym szuflady czy szafki otwierają się bez problemu. W przeciwieństwie do zawiasów, gałki są istotnym elementem dekoracyjnym, który dobrze jest zgrać z pozostałymi, wyróżniającymi się w danym pomieszczeniu akcentami.

Wybór odpowiednich okuć dla Ciebie

Wiele osób nie ma pojęcia, jak ważne są okucia meblowe dla projektu i funkcjonalności całego mebla, ale kiedy już poznasz ich działanie, nigdy więcej ich nie przeoczysz. Ich zadaniem jest ochrona mebli przed zużyciem i zniszczeniem, zabezpieczenie elementów, ułatwienie korzystania z nich i utrzymanie integralności mebli. Mają być zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne, więc wybierz okucie, w którym oba te aspekty są brane pod uwagę.

Nie można zaprzeczyć, że okucia meblowe są ważne. Umożliwiają one łączenie ze sobą różnych elementów mebla, mają wartość estetyczną i nadają różnym meblom w pomieszczeniu wrażenie jedności. Dlatego też każdy projektant, przechodząc przez proces projektowania, powinien pamiętać o wszystkich istotnych cechach okuć meblowych, tak aby te elementy mogły stać się integralną częścią jego projektu.