Okazuje się jednak, że pieprz ma o wiele szersze zastosowanie, a kulinaria to tylko jedna z wielu dziedzin, w których wykorzystywana jest piperyna. W czarnym pieprzu znajdziemy substancje pozytywnie wpływające na nasze zdrowie, a także związki wspomagające odchudzanie.

Piperyna – zdrowie zamknięte w ziarenku pieprzu

Czarny pieprz zdobył uznanie w medycynie za sprawą zawartej w nim piperyny – związku należącego do grupy alkaloidów. To ona odpowiada za pikantny smak czarnych ziarenek, który tak bardzo cenimy sobie w polskiej kuchni. Popularna przyprawa jest dodawana do zup, sałatek, czy sosów, a na sklepowych półkach znajdziemy nawet ekstrakt z owoców pieprzu o wysokiej zawartości piperyny. Należy jednak pamiętać, że spożywanie dużych dawek alkaloidu może wywołać niepożądane skutki uboczne – ostre przyprawy podrażniają wrażliwą błonę śluzową żołądka i powodują dyskomfort trawienny. Czy wiesz, że zawarta w pieprzu piperyna jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa? Producenci suplementów diety opracowują coraz więcej preparatów na bazie tego związku.

W jaki sposób piperyna wpływa na nasz organizm?

Alkaloid zawarty w pieprzu wykazuje właściwości prozdrowotne, co zostało potwierdzone przez naukowców. Pierwsze badania napawają optymizmem, ponieważ sugerują, że piperyna może przyczyniać się do zmniejszania stanów zapalnych oraz redukować insulinooporność. Istnieje szansa, że pieprz w przyszłości stanie się składnikiem lekarstw wykorzystywanych w terapii depresji oraz bielactwa. Naukowcy przypuszczają, że prozdrowotny alkaloid wykazuje działanie antynowotworowe. Piperyna w formie biowzmacniacza może wspomagać chemioterapię oraz łagodzić jej skutki uboczne. Regularne spożywanie preparatów z pieprzem poprawi przyswajalność wielu składników odżywczych. Zainteresowały Cię właściwości piperyny? Sięgnij po suplementy diety zawierające ten związek: https://mybionic.pl.

Odchudzanie a pieprz – czy piperyna sprawi, że szybciej pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów?

Kolejną nieznaną funkcją piperyny jest przyspieszanie procesu odchudzania. Właściwość zafascynowała naukowców, którzy postanowili zbadać tę ciekawą zależność. Okazało się, że pieprz może spowalniać tworzenie się nowych komórek tłuszczowych oraz obniżać poziom lipidów we krwi. Wolniejszy przyrost tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zdolnością termogenezy, czyli podnoszenia temperatury organizmu sprawia, że piperyna wpływa na zmianę składu ciała. Suplementy diety z pieprzem pomogą osobom borykającym się z problemami żołądkowymi – składniki zawarte w tym alkaloidzie pobudzają wydzielanie soków trawiennych i poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Suplementy diety z piperyną – czy warto je stosować?

Należy pamiętać, że suplementy diety z pieprzem okażą się skutecznym wsparciem w procesie zrzucania tkanki tłuszczowej, jednak nie wykonają całej pracy za nas. Kluczem do uzyskania wymarzonej sylwetki jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Mimo to warto sięgać po preparaty z piperyną – dzięki nim zauważymy wiele pozytywnych zmian w organizmie, takich jak:

  • Poprawa trawienia,
  • Lepsza wchłanialność witamin B6, C oraz A,
  • Szybsza utrata tkanki tłuszczowej.

Pozostałe właściwości czarnego pieprzu wymagają dalszych badań. Dzięki temu naukowcy będą w stanie potwierdzić zaskakujące działanie piperyny i zaczną szukać sposobu na jej zastosowanie przy terapii pewnych schorzeń.