Takie przyrządy przydają się zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i dużym przedsiębiorcom. Co jest istotne przy zakupie pompy?

Zastosowanie pompy do paliwa

Pompa do paliwa służy do przepompowywania lub dystrybucji większości paliw płynnych — np. benzyny lub oleju napędowego. Najczęściej stykamy się z nią na stacji benzynowej, ale niezbędna jest również w warsztacie samochodowym. Pompa do dystrybutora paliwa znajduje zastosowanie w rolnictwie i budownictwie; pompy możemy używać także we własnych gospodarstwach domowych. Jest pomocna podczas przepompowywania paliwa z beczek i cystern: w firmie i w prywatnym garażu.

Każda pompa musi być kompatybilna z pistoletem do paliwa oraz innymi akcesoriami, które umożliwiają jej obsługę. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na różne parametry produktu. Po pierwsze, pompa do paliwa powinna być dostosowana do obszaru, jakim się zajmujemy. Przepompowywane ciecze mają różne poziomy lepkości — sprzęt należy dostosować według tego kryterium. Lepkie płyny (np. olej napędowy lub opałowy) mają dużą lepkość, stawiają więc większy opór. Inne pompy będą nadawały się do mniej lepkich paliw.

Ważna jest również palność płynów. Pompa do spuszczania paliwa łatwopalnego będzie różniła się od innych. Nie stosujmy więc produktów, których przeznaczenie jest inne niż to, które nas interesuje — może to skutkować nie tylko zmniejszeniem wydajności, ale również bezpieczeństwa pracy. 

Ręczna czy elektryczna pompa do paliwa?

pompa

Ręczna pompka do paliwa znajduje zastosowanie podczas tankowania niewielkich sprzętów, zwłaszcza użytku domowego — może to być kosiarka lub quad. Jest tańsza, prostsza w budowie, łatwiejsza do przechowywania i przewożenia. W dużych gospodarstwach rolnych albo w firmach dysponujących całą flotą pojazdów z pewnością przyda się pompa elektryczna do paliwa — znacznie bardziej wydajna. Pompy napędzane siłą mięśni mogą okazać się niewystarczające.

Pompa do paliwa samozasysająca to urządzenie, które dodatkowo usprawnia pracę: pompuje ciecze, samodzielnie zasysając je z określonej głębokości. Taka pompa może działać bez ponownego wypełniania kanału dopływowego — sama usuwa nadmiar powietrza z przewodu. W porównaniu z odśrodkowymi modelami samozasysające pompy do tankowania paliwa mają wyższy poziom ssania — nawet do 10 metrów różnicy.

Aby ich działanie było wydajne, paliwo nie powinno cofać się z węża — w tym celu stosuje się zawory. Warto zaopatrzyć się w pompę posiadającą też specjalny system chroniący przed przeciążeniem silnika w momencie zagięcia lub zatkania przewodu. Będzie on samoistnie wyłączał pompę lub wyrównywał ciśnienie do bezpiecznego stanu.

Jak znaleźć odpowiednią pompę do paliwa?

Pompa do tankowania paliwa powinna być skuteczna, bezpieczna i łatwa w obsłudze: mile widziane są odpowiednie atesty, ale także udogodnienia, np. siatka filtrująca zanieczyszczenia lub licznik wskazujący ilość przepompowywania paliwa, który pozwala na kontrolę tankowania pojazdów we flocie. Poziom zaawansowania sprzętu zależy od naszych oczekiwań i okoliczności, w jakich będzie działał.

W warunkach przemysłowych warto zadbać o sprzęt najwyższej jakości, wyposażony w funkcje ułatwiające i przyspieszające pracę. Częste i intensywne użytkowanie wymaga pompy o solidnej budowie, zapewniającej długotrwałe użytkowanie. Warto dokonać zakupu w sklepie, w którym znajdziemy pasujące akcesoria oraz części zamienne — takim, który w razie wątpliwości oferuje fachowe doradztwo. Pompy do paliw o wysokiej jakości znajdziemy na stronie Zamu.pl — to profesjonalny sklep z wieloletnim doświadczeniem.