Dane wskazują, że nawet ponad 200 mln mieszkańców Europy walczy z nadprogramowymi kilogramami [1]. Przyczyną otyłości jest zarówno podłoże genetyczne, niewłaściwie nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i nieregularny sposób odżywiania. Dlatego też lekarze i dietetycy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest wprowadzenie tak cennej systematyczności i regularności.

Znaczenie regularnych posiłków

Najczęściej dominującym modelem w naszym kraju jest ten, bazujący na trzech posiłkach (tj. z pominięciem podwieczorku). Jest to niezwykle interesujący schemat, zwłaszcza, gdy zrozumiemy, że prawie 9 na 10 osób przyznaje się do podjadania. Co ciekawe – dotyczy to zarówno pacjentów z nadwagą (ok 56%), jak i z poprawną masą ciała (ponad 70%) [2]. Dlatego też organizacja WHO apeluje o rozwagę żywieniową, zaznaczając, że otyłość jest obecnie szóstą chorobą, przyczyniającą się do zgonów.

Nieregularne posiłki to problem nie tylko osób na diecie, ale także zapracowanej części społeczeństwa, dla której planowanie i przygotowywanie posiłków jest zbyt czasochłonne i trudne. Wielu z nich, z powodu nadmiernego stresu i liczby obowiązków, woli zrezygnować z wielogodzinnego stania w kuchni, sięgając po szybkie przekąski lub kaloryczne fast foody.

Aby zrozumieć, jak regularność wpływa na nasz organizm, wyobraź sobie, że Twoje ciało jest doskonale prosperującą firmą. Gdy pracownicy robią wszystko na czas, firma działa w doskonałym trybie – nie obawia się o koszty, produkcję, realizuje projekty w swoim czasie. Gdy jednak nagle do firmy przestaną przychodzić pracownicy, firma musi szybko spożytkować nadwyżkę lub działa wolniej.

Tak samo działa Twój metabolizm. Gdy dostarczasz kalorii i witamin ciało działa bez większego zarzutu – tj. pożytkuje wartość energetyczną w określonym, stałym tempie. Jeśli jednak nie dostarczysz mu kalorii, wprowadzasz chaos, a organizm wchodzi w tryb „magazynowanie” - głównie przez obawę o niedobory i uczucie głodu. Stan kryzysowy związany jest z odkładaniem tkanki tłuszczowej, która namnaża się, aż do czasu, gdy w końcu dostarczysz organizmowi posiłku. W tym wszystkim uczestniczy jeszcze ośrodek sytości, który uwielbia wprowadzać Cię w błąd, przez co nierzadko jesz więcej, niż pierwotnie planowałeś.

Z pomocą dieta pudełkowa

Z pomocą przyszła idea dietetycznego cateringu Pyszna Fabryka, który ma na celu wprowadzić regularność w spożywaniu posiłków. Dodatkowo, otrzymywanie gotowych dań odciąży Cię z obowiązku samodzielnego przygotowywania pysznych, zdrowych i nierzadko czasochłonnych potraw. Obowiązki te przejmuje sztab specjalistów – kucharzy i dietetyków – którzy tworzą menu uwzględniając alergeny, kalorie, składnik odżywcze i wymagania żywieniowe, które powiązane są z np. schorzeniami. Wszystkie te elementy to prosta droga do budowania nowych, dużo zdrowszych nawyków żywieniowych, a także – do reedukacji tkanki tłuszczowej i zachowania zdrowia. Zobacz nasz cennik, aby wybrać idealną opcję dla siebie.

Dzięki cateringowi:

  • Dbasz o prawidłową glikemię,
  • Zmniejszasz ryzyko napadu głodu, który prowadzić może do kompulsywnego objadania,
  • Wprowadzasz regularność i nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe,
  • Dostarczasz cennych witamin oraz mikro- i makroskładników, które wpływają na Twoje samopoczucie, koncentracje i zdrowie,
  • Unikasz alergenów i składników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie,
  • Kontrolujesz kalorie, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko nadwagi i gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Zadbaj o swoje zdrowie i regularny tryb życia – dopasuj dietę i ciesz się witalnością i doskonałym samopoczuciem!

Bibliografia

[1] Szymocha, M. O. N. I. K. A., Bryła, M. A. R. E. K., & Maniecka-Bryła, I. R. E. N. A. (2009). Epidemia otyłości w XXI wieku. Zdr Publ119(2), 207-212.

[2] Stefanska, E., Ostrowska, L., Czapska, D., & Karczewski, J. (2010). Wartość odżywcza posiłków w dietach kobiet o prawidłowej i nadmiernej masie ciała. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny61(2).