Co warto wiedzieć o rękawicach medycznych?

Z jakich materiałów wykonuje się rękawiczki medyczne?

Rękawice medyczne wykonuje się z wielu różnych materiałów. W hurtowniach można kupić modele lateksowe, winylowe, nitrylowe czy foliowe. Wszystkie mają inne zastosowania i da się je nabyć w różnych rozmiarach. Specyficznym rodzajem rękawic są modele sterylne. Są to produkty chirurgiczne, które wykorzystuje się na salach operacyjnych. Wykonuje się je z lateksu, który idealnie przylega do dłoni i pozwala na precyzyjne ruchy.

Bardzo popularne są rękawiczki nitrylowe. Korzystają z nich przede wszystkim osoby, które mają uczulenie na lateks. Są wygodne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a ponadto w pełni bezpieczne dla skóry. Poza placówkami medycznymi wykorzystuje się je m.in. w salonach kosmetycznych czy przy produkcji żywności. Rękawiczki medyczne to produkty jednorazowe, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Rękawice medyczne – kto z nich korzysta?

Z rękawic lekarskich korzystają lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki, położne czy pozostali pracownicy szpitali i przychodni zdrowia. Lekarze używają ich zarówno podczas wizyt pacjentów w gabinetach, jak i w trakcie wykonywania różnego rodzaju zabiegów i badań. Aby dobrze spełniać swoje funkcje ochronne, porządne rękawice muszą być odporne na pęknięcia czy zadrapania.

Dlaczego rękawice medyczne są tak ważne?

Rękawice chirurgiczne są bardzo ważne, ponieważ chronią zarówno pracowników medycznych, jak i pacjentów. Dzięki nim nie przenosi się na dłoniach bakterii czy wirusów, więc choroby i zakażenia się nie rozprzestrzeniają. Podczas wykonywania zabiegów, pobierania krwi czy operacji rękawice chronią przed wprowadzeniem do organizmu pacjenta drobnoustrojów, które mogłyby zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu.

Kluczowe w dopasowaniu rękawic medycznych jest dobranie odpowiedniego rozmiaru do dłoni użytkownika. Zbyt ciasne modele mogą pęknąć i zwiększyć szansę na przeniesienie jakiejś infekcji. Za duże natomiast mogłyby się zsunąć lub utrudniać wykonanie różnych procedur medycznych, np. leczenie zęba czy podanie szczepionki. Trzeba koniecznie pamiętać, aby z rękawic jednorazowych korzystać tylko raz i nigdy nie korzystać z tego samego kompletu przy różnych pacjentach.