ad

Zawdzięczamy go przede wszystkim pracy pszczół, ale też innych owadów, np. os, które przetwarzają nektar kwiatowy lub nektar pochodzących z liści drzew. Na podstawie tego, z jakich roślin powstaje miód, wyróżnia się jego kilka rodzajów. Jakie właściwości mają różne miody i który z nich jest najzdrowszy?

Miód to produkt znany od starożytności. Znajduje zastosowanie w kuchni jako smarowidło do kanapek, do naleśników czy jako zdrowy zastępnik cukru w kawie czy herbacie. Miód to też idealny surowiec na naturalne kosmetyki, jego upiększające właściwości były już wykorzystywane w starożytnym Egipcie. Z miodu można wytwarzać kremy do twarzy, balsamy do ciała czy żele pod prysznic. Z miodów pozyskuje się też jeden z najzdrowszych napoi alkoholowych, czyli miód pitny. To znany od średniowiecza, głównie w Polsce i na Litwie, napój uzyskany z fermentacji miodu pszczelego. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje miodu? Poniżej krótki przegląd rodzajów miodu i ich właściwości.

Miód rzepakowy

Miód rzepakowy pozyskiwany jest z rzepaku. Jako płyn ma słomkowaty kolor, ale szybko zmienia konsystencję na stałą, gdzie nabiera koloru kojarzącego się raczej ze smalcem niż miodem – jest biały, o nieco kremowej barwie i gładkiej, kremowej konsystencji. Niektórzy koneserzy miodu uważają, że jest mdły, bo w porównaniu do innych miodów ma najmniej intensywny smak. Właściwości miodu rzepakowego biorą się z odżywczych substancji w nim zawartych (flawonoidy kumaryna, witaminy z grupy B i K), grabniki, żelazo, magnez i potas. Miód rzepakowy może być spożywany przez osoby cierpiące na różne dolegliwości. Przede wszystkim pomaga w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego (np. zapobiega miażdżycy). Ponadto ze względu na obecność magnezu w swoim składzie działa korzystnie na układ nerwowy. Pomaga też w chorobach wrzodowych żołądkach, schorzeniach nerek i problemach z tarczycą.

Miód lipowy

Miód lipowy powstaje z nektaru kwiatów lipy. To przeciwieństwo miodu rzepakowego – ma bardzo „miodowy”, intensywny smak. Niektórzy określają go wręcz jako ostry i lekko gorzki. Miód lipowy jest barwy jasnożółtej, czasem wręcz wpadającej w lekką zieleń. Miód lipowy wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne. Stosowany jest głównie w przeziębieniach i chorobach układu oddechowego. Miód lipowy wykazuje też działanie uspokajające i nasenne.

Miód akacjowy

Miód akacjowy powstaje z nektaru roślin lub spadzi, czyli wydzieliny powstającej z liści i igieł. Ma słomkowy kolor i delikatny smak, choć bardziej wyrazisty niż miód rzepakowy. Wśród jego właściwości wymienia się działanie antybakteryjne, wzmacniające, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i regulujące trawienie. W przeciwieństwie do miodu lipowego stosowany jest nie tyle w przeziębieniach, ale przede wszystkim w schorzeniach układu trawiennego (chorobie wrzodowej, problemach z jelitami) a także jako środek wspomagający regenerację organizmu przez działanie kojące i lekko nasenne).