Dzięki wieloletnim doświadczeniom i testom, dziś wiele kształtów i stylów rozwinęło się jako najbardziej popularne trendy wśród klientów.

Czym są i jakie funkcje spełniają zawiasy meblowe?

Zawiasy meblowe służą do łączenia mebli ze sobą. Istnieje wiele różnych rodzajów zawiasów meblowych, ale wszystkie pełnią te same podstawowe funkcje. Pozwalają one na łatwe i płynne otwieranie i zamykanie drzwi, zapobiegają ich wypadaniu oraz zapewniają trwałość i wytrzymałość mebli. Wyróżnia się zawiasy do drzwiczek szafek, zawiasy drzwiowe czy prowadnice szuflad.

Jakie są funkcje zawiasów meblowych? Istnieje wiele różnych rodzajów zawiasów, a każdy z nich ma swoje określone przeznaczenie.

Najczęściej wybierane zawiasy meblowe

Najczęściej spotykane rodzaje zawiasów meblowych to:

  • zawiasy ukryte - ten rodzaj zawiasów został zaprojektowany w taki sposób, aby nie były widoczne podczas otwierania szafek lub szuflad;

  • zawiasy dźwigniowe - znane są również jako zawiasy europejskie, które można stosować w dowolnym kierunku. Są one popularnie stosowane przez europejskich producentów mebli do tworzenia eleganckich projektów;

  • wsporniki narożne - umożliwiają tworzenie szafek narożnych bez konieczności użycia dodatkowych materiałów;

  • zawiasy czopowe - służą do mocowania jednego elementu ramy czołowej do drugiego lub do mocowania jednego końca drzwiczek, lub szuflady do drugiego. Wykonuje się je z płaskiego materiału, który zapewnia dużą powierzchnię do połączenia dwóch elementów;

  • zawiasy kulkowe - posiadają mechanizm sprężynowy, który ułatwia ich otwieranie.

Inne rodzaje zawiasów meblowych

Oprócz wspomnianych powyżej zawiasów, mamy również między innymi zawiasy sprężynowe, są zwykle stosowane w małych szufladach, szafkach i drzwiach. Napięcie w tych zawiasach można łatwo regulować za pomocą śrubokręta lub klucza. Nie można również zapominać o zawiasach wahadłowych - które są stosowane w przypadku większych drzwi i szafek.

Zawiasy różnią się znacznie pod względem konstrukcji, zastosowania i funkcji. Niektóre zawiasy są tworzone wyłącznie na pokaz, podczas gdy inne mają pozostać niezauważone przez przypadkowego obserwatora. Zawiasy stanowią częsty punkt awarii w tradycyjnych meblach, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą być znacznie trwalsze.