Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które w znaczny sposób mają wpływ na komfort i skuteczność użytkowania sprzętu. O jakich mowa? Podpowiadamy. 

1. Rowery trójkołowe rehabilitacyjne - podstawowe informacje
2. Rowery trójkołowe - dobre rozwiązanie gdy występują schorzenia narządów ruchu
3. Rowery rehabilitacyjne - idealny trening na świeżym powietrzu

Rowery trójkołowe rehabilitacyjne - podstawowe informacje

Rower rehabilitacyjny trójkołowy nie ma skomplikowanej budowy. W praktyce mowa o przednim kole wespół z układem kierowniczym. Konstrukcję dopełniają dwa tylne koła i obniżona rama. Jest ona w pełni bezpieczna i zapewnia równowagę. Nie bez znaczenia pozostaje także łatwość korzystania ze sprzętu, w tym zarówno wsiadanie, jak i zsiadanie. Co więcej, rower trójkołowy można z łatwością zatrzymać - w każdej chwili. Co istotne, kierujący nie musi z niego zsiadać.

rowery rehabilitacyjne

Rowery trójkołowe - dobre rozwiązanie gdy występują schorzenia narządów ruchu

Rowery trójkołowe dla niepełnosprawnych umożliwiają jazdę po prostej nawierzchni, niemniej z ich pomocą możliwe jest pokonywanie niewysokich krawężników. Technika jazdy nie jest skomplikowana, nawet przy występowaniu schorzeń narządów ruchu. Wymaga ona jednak od osoby kierującej nieco cierpliwości w opanowaniu sprzętu. Przyczynia się do tego w dużej mierze odmienne rozłożenie środka ciężkości w porównaniu do jednośladu. Ważne jest także to, że skręcenie kierownicy nie wymaga pochylania się na boki.

Rowery rehabilitacyjne - idealny trening na świeżym powietrzu 

Rower trójkołowy dla seniora to idealne rozwiązanie dla osób, którzy cenią sobie trening na świeżym powietrzu. Ten bardzo korzystnie wpływa nie tylko na wydolność płuc, ale i kondycję całego organizmu. Rowery trójkołowe rehabilitacyjne należy jednak uważnie dobierać - do indywidualnych predyspozycji.

Wśród czynników, na które należy zwrócić uwagę warto wymienić przede wszystkim wagę. Istotny jest także napęd i szerokość. Ta jest szczególnie istotna w sytuacji, kiedy dany model musi przejechać przez drzwi pomieszczenia w którym planujemy jego przechowywanie. Pod lupę należy wziąć także średnicę kół. Zdecydowanym ułatwieniem w pokonywaniu przeszkód takich jak na przykład krawężniki będzie postawienie na jak największą. Tutaj warto też pochylić się nad takim modelem jak rower trójkołowy ze wspomaganiem. Elektryczne rowery trójkołowe przydadzą idealnie wpiszą się także w potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Wśród schorzeń przy których rowery są wręcz polecane wymienia się m.in. stwardnienie rozsiane, choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne, zanik mięśni, niedowład mięśni czy też ZZSK.