Wiercenie studni głębinowych- co warto wiedzieć?

Wiercenie studni głębinowej często jest pierwszym krokiem tuż po zakupie działki budowlanej czy wybudowaniu wymarzonego domu. Szczególne znaczenie ma to na wsi, gdzie podłączenie się do miejskiej sieci wodociągowej byłoby trudne lub nawet niemożliwe, choć coraz częściej także w mieście docenia się walory smakowe i właściwości wody z własnej studni. Studnia głębinowa jest studnią wierconą, pogłębianą nawet do 10 m w dół. Drąży się ją przy użyciu wiertnicy.

Aby stwierdzić, jak głęboka musi być studnia głębinowa, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań geologicznych. Trzeba poznać warunki hydrologiczne danego terenu, a także jego budowę geologiczną. Jeżeli badania te wskażą, że w danym miejscu, na danym obszarze w ogóle nie występuje odpowiednia warstwa wodonośna, od razu wiadomo, że drążenie w tym miejscu studni będzie zupełnie bez sensu. Studnia musi być wydrążona z dala od wszelkich zanieczyszczeń. Ważna jest odległość nie tylko od szamba czy kanalizacji, ale także od przydrożnego rowu. Trzeba także pamiętać, że wywiercenie studni głębinowej wymaga specjalnego pozwolenia, chyba, że jej wielkość nie przekracza 30 m i 50 m3/h wydajności- wówczas wystarczy jedynie zgłoszenie.

Wiercenie studni głębinowej- jak się za to zabrać?

 

Wiele osób zastanawia się pewnie, czy studnię głębinową można wydrążyć we własnym zakresie. Oczywiście, dla chcącego nic trudnego, jednak takie działanie wymaga posiadania specjalistycznego, bardzo kosztownego sprzętu. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest wynajęcie profesjonalnej firmy, dla której wiercenie studni nie stanowi kłopotu. Wiele firm oferuje nie tylko drążenie studni, ale także dodatkowe badanie wody czy filtry, które ją oczyszczają i uszlachetniają.

 

Ile kosztuje wiercenie studni głębinowej?

 

Na to pytanie bardzo trudno jest jednocześnie odpowiedzieć, gdyż na tę usługę składa się nie tylko samo wydrążenie studni, ale poprzedzające je badania hydrologiczne. Do studni głębinowej konieczna jest także pompa głębinowa, która również generuje dodatkowe koszty.Czasem po wywierceniu konieczne jest dodatkowe oczyszczenie studni, zwłaszcza, jeśli woda nie nadaje się do spożycia. Jeśli więc kopanie studni to zadanie, przed jakim właśnie stoisz, najlepiej skontaktuj się ze specjalistami i poproś o wycenę takiego projektu. Studnie wiercone przez profesjonalistów są wydajne, a własne ujęcie wody to prawdziwe bogactwo naturalne. Jeśli jesteś zainteresowany, zajrzyj tutaj:  https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/uslugi-geologiczno-wiertnicze/wiercenia-hydrogeologiczne/.