Czy warto zatem wdrożyć system WMS we własnej firmie? Jakie korzyści się z tym wiążą i które firmy mogą na tym zyskać? Podpowiadamy. 

Co to jest system WMS? 

System WMS (ang. Warehouse Management System) to oprogramowanie, które automatyzuje wiele czynności w magazynie oraz zwiększa efektowność wykonywanych obowiązków. W dużym stopniu jest onp już standardem, bez którego wielu firmom trudno się przebić w obecnych realiach rynkowych. Jak się bowiem okazuje, magazyn to miejsce, które w bardzo istotny sposób wpływa na przepływ towarów. Aby system WMS funkcjonował w odpowiedni sposób, powinien go wdrożyć w przedsiębiorstwie sprawdzony dostawca, jak np. Futuriti. 

 

Dlaczego warto wdrożyć system WMS? 

Rynek usług logistycznych w Polsce bardzo intensywnie się rozwija, podobnie jak rynek e-commerce, który jako jeden z nielicznych odnotował ogromny wzrost w dobie pandemii koronawirusa. Aby przedsiębiorstwa na obu tych rynkach mogły odpowiednio funkcjonować, powinny zainwestować w system magazynowy WMS – bez niego ich efektywność jest o wiele niższa. Dzięki niemu można przejąć kontrolę nad chaosem, uzyskiwać cenne informacje, a także kontrolować stany magazynowe. 

 

Jakie funkcje posiada system WMS? 

Profesjonalny system WMS posiada rozbudowaną gamę funkcjonalności. Oprogramowanie to jest w pełni skoncentrowane na procesach magazynowych, dlatego pozwala m.in. błyskawicznie przyjmować towary, sprawdzać ich zgodność z zamówieniem, jak również kontrolować ich ilość i jakość. Co więcej, dane aktualizowane są w nim w czasie rzeczywistym, co gwarantuje ich zgodność z fizycznymi zasobami. 

Co jeszcze potrafi system magazynowy WMS? Przykładowo, pomaga znaleźć jak najlepszą lokalizację dla konkretnego towaru, przy uwzględnieniu takich parametrów, jak m.in.: data ważności, gabaryty, typ towaru. System WMS wskazuje również magazynierom zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji zamówień. Pozwala on także zarządzać procesami wysyłki – związane są one np. z grupowaniem zamówień, generowaniem etykiet czy też zamawianiem przesyłek kurierskich. Dzięki niemu można szybciej dokonywać inwentaryzacji, co z kolei wiąże się z nieustanną aktualizacją danych. 

 

Dla kogo przeznaczony jest system WMS? 

System WMS z pewnością przyda się centrom logistycznym i dystrybucyjnym, a także przedsiębiorstwom produkcyjnym. System WMS dla e-commerce sprawdzi się w niemal każdym sklepie internetowym posiadającym magazyn. O ile firmy realizujące niewielką ilość zamówień dziennie (np. około 100) mogą się bez niego obyć, o tyle trudne to będzie w przypadku tych sklepów, w których jest ona znacznie wyższa. Problemy mogą się pojawić również przy sporej liczbie zapasów oraz dużej rotacji pracowników. 

 

Korzyści wynikające z wdrożenia oprogramowania WMS 

Powiedzieliśmy już o wielu korzyściach wynikających z wdrożenia oprogramowania WMS. Z pewnością, podobnie jak i wiele innych systemów informatycznych, doskonale sprawdzi się ono podczas tych prac, które wymagałyby od człowieka posiadania niezawodnej pamięci oraz ciągłego wykonywania skomplikowanych obliczeń. Nie oznacza to jednak, że oprogramowanie to może całkowicie zastąpić człowieka – razem mogą jednak tworzyć bardzo udany duet. 

Magazyn można porównać do organizmu składającego się z wielu różnych elementów: towarów, wyposażenia, ekipy, narzędzi pracy itd. System WMS pełni wobec nich funkcję nadrzędną, jako że spaja wszystkie te elementy i pozwala odpowiedniej osobie przejąć nad nimi kontrolę. Usprawnia w ten sposób wszystkie procesy zachodzące w magazynie, a dzięki zautomatyzowaniu niektórych operacji pozwala oszczędzić czas oraz energię magazynierów - są oni w stanie skupić się wówczas na innych zadaniach. Rozwiązanie to, mimo że nie jest tanie, finalnie zmniejsza koszty prowadzenia magazynu.