Szynszyle to małe zwierzęta, przypominające skrzyżowanie myszy z królikiem. Jak na gryzonie, żyją bardzo długo, bo nawet 20 lat. Przez wieki zabijane z powodu przepięknego futra, dziś szynszyle małe są zaliczane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody do gatunków krytycznie zagrożonych na wolności. Może dlatego coraz więcej osób chce hodować te puchate stworzonka.

Szynszyla (tak, to rzeczownik rodzaju żeńskiego) ma wielkość małego królika. Cechuje ją dymorfizm płciowy, czyli samice są nieco większe od samców. To sympatyczne zwierzątko ma duże, pokryte niewielkim owłosieniem uszy, a jego ciało porasta wyjątkowo jedwabiste i gęste futro o niebieskawym połysku.

Kilka ciekawostek o szynszylach

1. Czy wiesz, że zęby szynszyli rosną całe życie? Nie do wiary? A jednak! Z tego powodu gryzonie te muszą dostawać do jedzenia twarde smakołyki, na których je sobie piłują. Uwaga - żółte zęby u tych zwierzątek są oznaką zdrowia!

2. Szynszyle to zwierzęta stadne, dlatego lepiej czują się w swoim co najmniej 2-osobowym towarzystwie.

3. Szynszyle powinny jeść wysokiej jakości zioła, siano, płatki kwiatów i patyczki. Nadmiar owoców może im zaszkodzić.

4. To idealne zwierzaki domowe - są łatwe do oswojenia, rzadko chorują i są… bezwonne.

5. Futro szynszyli nie uczula, dlatego te gryzonie są dobrymi towarzyszami życia alergików.

6. Szynszyle potrafią skakać na wysokość ok. 1,8 metra! Klatki, w których są trzymane, powinny być więc kilkupiętrowe, by gryzoń mógł się w nich swobodnie bawić.

Więcej ciekawostek o szynszylach znajdziesz na stronie https://fajnyzwierzak.pl/porady/szynszyl-domowy-opis-usposobienie-zywienie-wymagania/.

Jak dbać o szynszyle?

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zapewnić szynszyli, jest odpowiednia, dość duża i wielopoziomowa klatka. W klatce powinny się znaleźć: ułożone na zakładkę półki, miska na jedzenie, poidło, paśnik na siano, dysk do aktywności, zabawki, hamaczek i gryzaki. Na podłodze klatki wyłóż trociny, drewniany granulat, ale możesz też położyć cienki kocyk i umieścić na nim kuwetę.

Poza klatką szynszyla powinna spędzać co najmniej godzinę dziennie. Gdy biega po mieszkaniu, pamiętaj o poukrywaniu kabli, które mogłaby przegryźć.

Dbając o jej higienę, nie zapomnij o suchych kąpielach - szynszyle nie lubią wody!

Te małe zwierzątka kochają towarzystwo, dlatego nie wolno ich długo zostawiać samych. Z drugiej strony, tym płochliwym zwierzątkom trzeba zapewnić dużo spokoju. Gdy się z nami oswoją, można je nauczyć wykonywania prostych poleceń.