Każdy z nich działa w nieco inny sposób. Jaki rodzaj wentylacji do domu warto wybrać?

Jak działa wentylacja grawitacyjna w domu?

Wentylacja grawitacyjna w domu bazuje na różnicach ciśnień lub temperatur w budynku i poza nim. Składa się ona z systemu pionowych kanałów wentylacyjnych, przez które powietrze z podwórka dociera do pomieszczeń wewnątrz obiektu. Problemy pojawiają się jednak w sytuacji, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr. Wysysa on bowiem powietrze z domu, przez co powoduje jego wychłodzenie. We współczesnych systemach montuje się specjalne kratki, które pozwalają na zapobieganie takiemu zjawisku.

Jak działa wentylacja mechaniczna w domu?

W przypadku wentylacji mechanicznej system bazuje na ruchu wentylatorów. Dzięki temu instalacja nie jest zależna od temperatury czy wiatru poza budynkiem. Bardzo często takie rozwiązanie łączy się z rekuperatorem, który pozwala na ogrzanie powietrza nawiewanego ciepłem z powietrza wywiewanego. Jest to zatem energooszczędna opcja. Stworzenie takiego systemu jest droższe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jednak umożliwia on zaoszczędzenie pieniędzy w późniejszym czasie. Jest też także bardziej uniwersalny, pozwalając na dostosowywanie parametrów do potrzeb domowników.

To, ile kosztuje wentylacja mechaniczna w domu, zależy od kilku czynników. Zwykle jest to wartość od 15 do 20 tysięcy złotych, ale niekiedy kwota będzie wyższa lub niższa. Stworzenie systemu już na etapie projektowania domu pozwala na zaoszczędzenie kosztów związanych z generalnym remontem. Warto więc przemyśleć kwestię wentylacji odpowiednio wcześniej.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna w domu dzieli się na dwa rodzaje – wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. Pierwszy typ działa podobnie do systemu grawitacyjnego. Drugi pozwala natomiast na odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza, dlatego to właśnie o nim mówi się najczęściej w kontekście zastosowania wentylacji mechanicznej w domu.

kratka wentylacyjna

Jaka wentylacja – mechaniczna czy grawitacyjna? Co będzie lepsze?

Oba rozwiązania mają swoje zalety. System grawitacyjny jest oczywiście tańszy w zrealizowaniu, natomiast wariant mechaniczny pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w przyszłości. Większą popularnością w nowoczesnych, ergonomicznych budynkach cieszy się jednak drugi rodzaj wentylacji w domu jednorodzinnym.

Wybór odpowiedniego typu wentylacji do domu powinien bazować na potrzebach właściciela budynku i jego użytkowników. Za bardziej innowacyjne rozwiązanie są uznawane systemy mechaniczne, ale niekiedy wystarczy jedynie instalacja grawitacyjna. Przed podjęciem decyzji warto zatem skontaktować się ze specjalistami – tłumaczy ekspert z firmy Erco.

Montaż wentylacji mechanicznej w gotowym domu będzie oczywiście trudniejszy niż stworzenie systemu w dopiero powstającym budynku. Nie jest to jednak niemożliwe. Profesjonaliści mogą poprawnie zamontować wentylację nawet w starych obiektach, jednak w takim przypadku koszt usługi wzrasta.