W wielu miastach w Polsce mieszkańcy mają możliwość wypożyczenia hulajnogi, ale większość z nich decyduje się już na zakup tego typu pojazdu na własność. Jakie kwestie warto więc wziąć pod uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej?

W ostatnich latach hulajnogi z napędem elektrycznym stały się niezwykle popularne wśród użytkowników z różnych grup wiekowych. Z tego powodu prawie każdy sklep z hulajnogami elektrycznymi posiada w swojej ofercie różnorodne modele tych pojazdów, które różnią się pod wieloma względami. Główną różnicą jest tutaj rozmiar hulajnogi, dzięki czemu pojazd można dopasować do potrzeb użytkownika. Dostępne są więc między innymi modele dla dzieci oraz hulajnogi dla dorosłych. Hulajnogi z napędem elektrycznym różnią się też pod względem rozmiaru kół. Na rynku funkcjonują zazwyczaj dwa rozmiary kół o średnicy 12-16” oraz 8”. W przypadku większości pojazdów można spotkać mniejsze koła, gdyż są one lżejsze, a jednocześnie zapewniają należyty komfort i stabilność jazdy. Często z rozmiarem hulajnogi będzie też związane maksymalne dopuszczalne obciążenie. O ile w modelach dla najmłodszych nie ma to większego znaczenia, o tyle w przypadku hulajnogi dla dorosłych kwestia ta będzie dość istotna. Standardem przyjętym przez producentów jest 100 kilogramów, ale w ofercie niektórych firm można znaleźć również modele z maksymalnym obciążeniem do 120 kilogramów.

hulajnoga

Opony pompowane czy pełne?

Hulajnogi dla dorosłych z napędem elektrycznym dostępne są w wersji z oponami pompowanymi i pełnymi. Mniejsze koła są zazwyczaj wyposażone w opony pełne z gumy, które wyróżniają się ogromną trwałością i wygodą użytkowania – nie wymagają bowiem kontroli ciśnienia i są nie do przebicia. Z drugiej strony nie zapewniają one dostatecznej amortyzacji na nierównościach. Do jazdy po polskich chodnikach i drogach warto więc wybrać hulajnogę z pompowanymi oponami. W tym przypadku jazda będzie przyjemniejsza, cichsza i stabilniejsza.

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną dla dorosłych?

Hulajnoga elektryczna, podobnie jak rower elektryczny, wyposażona jest w silnik napędzany prądem, który całkowicie odciąża użytkownika podczas jazdy. Przemieszczanie się na hulajnodze po polskich ulicach nie wymaga więc żadnego wysiłku czy potu. W związku z tym tego typu pojazdy są przystępne w obsłudze dla wszystkich, bez względu na wiek czy umiejętności. Ponadto, jazda hulajnogą po mieście pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów na stanie w korkach czy szukanie miejsca parkingowego. Hulajnogi dla dorosłych są również bardzo opłacalne – jedno ładowanie pojazdu wiąże się bowiem z kosztem około 20 groszy, a pełna bateria pozwala na przejechanie nawet 30 kilometrów. Warto też wspomnieć o korzyściach dla środowiska naturalnego. Silnik elektryczny zamontowany w pojeździe nie wytwarza żadnych szkodliwych spalin do atmosfery, a przesiadka z samochodu na hulajnogę pozwala skutecznie zminimalizować ilość smogu w miastach.