W jaki sposób jednak działają wycieraczki szyby tylnej? I co powinniśmy o nich wiedzieć?

Trudno jest ukryć, że większość kierowców podczas rozmowy, serwisu czy zakupu zwraca uwagę wyłącznie na wycieraczki przednie. W niektórych przypadkach wiąże się to z nieco lekceważącym podejściem do piór tylnych, które zdawać by się mogło nie odgrywają tak wielkiej roli w trakcie jazdy. Czasami jednak nie mówimy o wycieraczkach tylnych, bo nasze auta po prostu nie są w nie fabrycznie zaopatrzone.

Warto dowiedzieć się kilku nowych rzeczy na temat tylnych wycieraczek samochodowych, by zrozumieć, że ich regularne czyszczenie, kontrolowanie i wymiana powinny wejść nam w krew tak samo, jak w przypadku piór pracujących na szybie przedniej.

Czy wszystkie samochody posiadają tylne wycieraczki?

Jak już zostało wyżej wspomniane – nie. Nie każde auto wyposażone jest w mechanizm usuwający zabrudzenia i wodę z tylnej szyby. Wiąże się to z kształtem nadwozia samochodu, a co za tym idzie – stopniem nachylenia szyby. Jak można się domyślić – niektóre modele samochodów zostały tak skonstruowane, by zminimalizować stopień osadzania się zabrudzeń na tylnej szybie. Inne natomiast bazować będą na pracy wycieraczek. Warto uświadomić sobie, które auta zazwyczaj nie są wyposażone w tylne pióra.

Najczęściej decyzję o pomijaniu wycieraczek tylnych podejmują producenci aut typu sedan. Konstrukcja ich nadwozia sprawia, że zanieczyszczenia spod kół nie mają większych szans dostać się na powierzchnię szyby. Dodatkowo – trudno byłoby wyobrazić sobie otwieranie bagażnika bez naruszenia ramienia wycieraczki, potencjalnie zamontowanego na szybie. Użytkownicy sedanów, chcąc ocenić sytuację za nimi, używają przede wszystkim lusterek, a w przypadku mrozu, gdy szyba ulega zaszronieniu – polegają na jej elektrycznemu ogrzewaniu.

Inaczej sytuacja przedstawia się chociażby w autach typu kombi. W ich wypadku obecność tylnej wycieraczki jest logicznie uzasadniona. W wielu modelach tylna szyba jest umieszczona praktycznie pionowo, co z jednej strony zwiększa pole widoku kierowcy, ale z drugiej sprawia, że szyba ta narażona jest na częste i mocne osadzanie się zabrudzeń na jej powierzchni. Dlatego właśnie powinna być regularnie czyszczona.

 

Jak dbać o tylne wycieraczki samochodowe?

Powinniśmy pamiętać, by w odpowiedni sposób o nie dbać. Zdarza się, że całkowicie o nich zapominamy, poświęcając całą uwagę piórom działającym na przedniej szybie, a przypominamy sobie o nich, dopiero gdy przestają pracować i nie mamy dobrej widoczności tego, co dzieje się za nami.

O wycieraczki tylne warto dbać regularnie, by ich żywotność była jak najdłuższa a jakość pracy jak najwyższa. W tym celu należy czyścić ich pióra z zanieczyszczeń, a w razie potrzeby ręcznie umyć również szybę (na przykład, żeby ją odtłuścić). Warto również przyglądać się ich pracy i reagować na niepokojące sygnały (takie jak pozostawianie smug, piszczenie czy przeskakiwanie), które mogą zwiastować ich zużycie. Pamiętajmy także, by oszczędzać je zimową porą, izolując je od szyby podczas dłuższego postoju, pozbywając się lodu z szyby za pomocą skrobaczki czy też używając do ich odmrażania specjalnych preparatów.

 

tylna szyba

Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wr/

A jak wymieniać tylne wycieraczki?

Kwestia wymiany tylnej wycieraczki na nową bywa problematyczna, stąd często można zauważyć na ulicach auta, których tylne wycieraczki pozostają w opłakanym stanie. Kłopot może stanowić przede wszystkim odnalezienie odpowiedniego modelu piór. Wiąże się to z dość ograniczoną ofertą i dostępnością wycieraczek tylnych – w porównaniu do przednich jest ich na rynku o wiele mniej. Nic jednak straconego!

Bogatą ofertą wycieraczek tylnych może pochwalić się polski producent wycieraczek samochodowych OXIMO, który w swoich seriach WR oraz WRA proponuje nie tylko pióra dedykowane konkretnym modelom i rocznikom aut, ale również cały zestaw, wycieraczkę z ramieniem, które możemy na nowo zamontować, jeśli dotychczasowe uległo uszkodzeniu czy też zostało ułamane przez osobę trzecią.

Pamiętajmy, że sprawne wycieraczki – zarówno przednie, jak i tylne – mocno wpływają na bezpieczną jazdę i komfort psychiczny kierowcy. Dbajmy o nie, a w przypadku zużycia – wymieniajmy na nowe. W czasach zakupów przez Internet, jest o wiele łatwiej jest zrobić szybkie zakupy i móc cieszyć się dobrą widocznością na drodze.