Producenci i dostawcy robią wszystko, aby tylko zainteresować klientów swoją ofertą i ułatwić zakupy. Jedną z form takiego ułatwienia będą na pewno zakupy na raty. Od wielu lat jest to bardzo popularny sposób na to, aby wyposażyć się w produkty budowlane, gdy planujemy remont albo sprzęty elektroniczne, jeżeli chcemy wyposażyć sobie biuro lub domowy gabinet.

  1. Możliwość kupowania droższych produktów

  2. Komfort zakupowy i płynność finansowa

  3. Zakupy na raty to oszczędność gotówki

Możliwość kupowania droższych produktów

Bardzo często jako konsumenci mamy ochotę kupić sobie produkty, które są w obszarze aktualnych trendów zakupowych, ale nie zawsze mamy na to pieniądze. Może także chodzić na przykład o sprzęt biurowy, który jest nam niezbędny, aby poprawić sobie warunki pracy. W takich okolicznościach właśnie najlepiej jest robić zakupy na raty. Ta metoda zapewnia nam po prostu dostęp do droższych produktów. Możemy sobie pozwolić na to, na co normalnie nie byłoby nas stać. Najczęściej klienci w ten sposób kupują nowy telewizor albo samochód, czy też meble. Lista produktów może być bardzo długa.

Komfort zakupowy i płynność finansowa

Na pewno bardzo dużą zaletą, na którą zwraca uwagę cała masa konsumentów, jest zwykły komfort i płynność finansowa. W bardzo wielu sytuacjach jednorazowy wydatek może być kłopotliwy z uwagi na inne bieżące koszty codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Dlatego właśnie niejednokrotnie nawet sami sprzedawcy zlecają zakupy na raty. W ten sposób można bardziej racjonalnie gospodarować budżetem domowym albo firmowym. W konsekwencji więc gdy mamy stałe źródło utrzymania, to po prostu możemy założyć, że nieduży wydatek raz na miesiąc nie będzie dla nas większym problemem. W takich okolicznościach warto też zastanowić się, ile rat zaplanować tak, aby wydatki nie za bardzo obciążały domowy comiesięczny budżet.

Zakupy na raty to oszczędność gotówki

Obecnie w społeczeństwach konsumpcyjnych wszyscy jesteśmy zmuszeni w zasadzie do nieustannego realizowania zakupów. Nie ma znaczenia, czy to będą produkty spożywcze, czy też kupowanie paliwa albo bieżące naprawy samochodu lub remonty w domu. Oszczędzanie jest więc w zasadzie dla każdego priorytetem. W tym kontekście bardzo dużym atrybutem zakupów na raty jest właśnie zachowanie dużej ilości gotówki w portfelu. W ten sposób wydajemy tylko pewną kwotę, a gotówkę możemy zachować na inne bardzo ważne cele takie, chociażby jak inwestowanie albo lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych. Najważniejsze, aby zagwarantować sobie większą i bardziej komfortową płynność finansową. Naturalnie musimy też mieć świadomość, że zakupy na raty czasami będą się wiązać z takimi kosztami jak odsetki albo opłaty, które są związane z kredytem. Dlatego najlepiej wcześniej zapoznać się dokładnie z umową kredytową, aby wszystkie zapisy były jasne i nie budziły wątpliwości.