Z wiekiem staje się to jeszcze ważniejsze. Dorośli w wieku 60 lat i starsi są bardziej narażeni na odwodnienie z wielu powodów, w tym z powodu naturalnego spadku pragnienia i zmian składu ciała. Starsze osoby są również bardziej skłonne do przyjmowania leków moczopędnych i innych leków powodujących utratę płynów w organizmie. Jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka? Jak skutecznie nawodnić organizm?

Właściwości wody w naszym organizmie

Wiesz, że potrzebujesz wody, aby przeżyć, i czujesz się lepiej, kiedy pijesz ją regularnie. Ale co tak naprawdę dzieje się w organizmie, kiedy jest on dobrze nawodniony?

Poprawiona wydajność mózgu

Nawet niewielkie odwodnienie – utrata zaledwie 2% płynów – może wpływać na pamięć, nastrój, koncentrację i czas reakcji. Dodanie zaledwie kilku szklanek wody do dziennego spożycia może mieć pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, ustabilizować emocje, a nawet zwalczyć uczucie niepokoju. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które są bardziej narażone na odwodnienie i zaburzenia funkcji poznawczych.

Jak szybko nawodnić organizm? To pytanie zadają sobie przeważnie zawodnicy sportów walki, które możesz obstawiać u polskich legalnych bukmacherów. Nie wiesz, co obstawić na nadchodzącą galę High League? Przedstawiamy ci darmowe typy clout mma wraz z analizami, kursami i bonusami bukmacherskimi, dzięki którym typowanie freak-fightów stanie się jeszcze bardziej opłacalne i emocjonujące.

Harmonia trawienia

Twój organizm potrzebuje wody, aby prawidłowo trawić pokarm. Bez wystarczającej ilości mogą wystąpić nieregularne wypróżnienia, gazy, wzdęcia, zgaga i inne dolegliwości, które mogą pogorszyć jakość życia. Zwiększenie spożycia płynów może pomóc przywrócić właściwe funkcjonowanie. Woda pomaga w rozkładaniu rozpuszczalnego błonnika z diety, aby utrzymać prawidłowy proces trawienia. Woda mineralna jest szczególnie korzystna – szukaj produktów wzbogaconych w sód i magnez.

Więcej energii

Odwodnienie może spowolnić krążenie i wpłynąć na przepływ tlenu do mózgu. Brak płynów może również powodować cięższą pracę serca, aby pompować tlen w całym ciele. Cała ta wydatkowana energia może sprawić, że poczujesz się zmęczony, ospały i mniej skoncentrowany. Po prostu pijąc więcej H2O, zapobiegniesz odwodnieniu i będziesz mieć więcej energii, aby funkcjonować w ciągu całego dnia.

Utrata/zarządzanie wagą

Ponieważ zapewnia uczucie sytości, woda może pomóc Ci poczuć się usatysfakcjonowanym pomiędzy posiłkami – zamiast kierować się do szafki z przekąskami. Może również pomóc przyspieszyć metabolizm.

Zmniejszony ból stawów

Czy wiesz, że chrząstka w naszych stawach zawiera około 80% wody? Utrzymywanie nawodnienia pomaga dobrze nasmarować stawy, co pomaga zmniejszyć tarcie, tworząc większą „poduszkę” między kośćmi. Mniejsze tarcie oznacza płynniejsze poruszanie się stawów i mniej bólu.

Lepsza regulacja temperatury

Badania pokazują, że kiedy jesteś odwodniony, twoje ciało magazynuje więcej ciepła. To z kolei obniża twoją zdolność do tolerowania wysokich temperatur. Picie dużej ilości wody pomaga wytwarzać pot, gdy jesteś przegrzany podczas aktywności, co z kolei ochładza twoje ciało. Ten wbudowany mechanizm chłodzący ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu udarowi cieplnemu i innym potencjalnie śmiertelnym stanom związanym z upałem.

Zapobieganie kamicy nerkowej

Kamienie nerkowe to skupiska kryształów mineralnych, które tworzą się w drogach moczowych. Jeśli kiedykolwiek ich doświadczyłeś, wiesz, jak bolesne mogą być. Spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia może pomóc zmniejszyć stężenie minerałów w drogach moczowych i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania kamieni. Woda pomaga również wypłukać szkodliwe bakterie z pęcherza i może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych.

Zdrowsze serce

Twoja krew składa się głównie z H2O. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości szklanek wody, staje się ona skoncentrowana, co może powodować brak równowagi niezbędnych minerałów (elektrolitów). Te minerały, takie jak potas i sód, są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania serca.

Poprawiona detoksykacja

Wystarczające spożycie wody wspiera naturalne systemy detoksykacji organizmu, które usuwają odpady i szkodliwe substancje poprzez oddawanie moczu, oddychanie, pocenie się i wypróżnienia. Wspieranie własnych potężnych, wbudowanych procesów detoksykacji może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia.

Mniej bólów głowy

Nawet niewielka utrata płynów może spowodować odsunięcie się mózgu od czaszki, co u niektórych osób prowadzi do bólów głowy i migreny. Stałe dobre nawodnienie może pomóc w kontrolowaniu bólu głowy.

Jak nawodnić organizm?

Lekarze są zgodni, że najlepszą obroną przed odwodnieniem jest zapobieganie. Postępuj zgodnie z tymi sześcioma wskazówkami, aby zachować bezpieczeństwo i zdrowie, zwłaszcza gdy temperatura — lub poziom aktywności — wzrasta:

  1. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie, aby się napić. Zanim poczujesz pragnienie, jesteś już lekko odwodniony. Pij wodę regularnie przez cały dzień i pij więcej płynów niż zwykle, gdy jest gorąco, zwłaszcza jeśli jesteś aktywny.

  2. Nadaj wodzie smak. Jeśli zwykła woda jest dla Ciebie niesmaczna, możesz dodać smaku świeżymi owocami lub odrobiną soku owocowego. Możesz także spożywać klarowne buliony, lody lub napoje dla sportowców (zwłaszcza jeśli wykonujesz intensywne ćwiczenia). Tylko pamiętaj o ograniczeniu kofeiny i alkoholu.

  3. Jedz owoce i warzywa bogate w wodę. Niektóre owoce i warzywa oprócz zdrowych składników odżywczych zawierają dużo wody. Arbuz, truskawki, brzoskwinie i ananasy to owoce o dużej zawartości wody. Warzywa bogate w wodę to ogórki, warzywa liściaste, rzodkiewki, seler, cukinia i pomidory.

  4. Zostań w domu, gdy zrobi się za gorąco. W bardzo upalne dni pozostań w pomieszczeniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zaplanuj zajęcia na świeżym powietrzu wczesnym rankiem lub wieczorem.

  5. Ubierz się na pogodę. Noś lekką, luźną odzież, która pozwala skórze oddychać. Ciemne kolory pochłaniają ciepło, więc trzymaj się jaśniejszych odcieni. W słońcu noś kapelusz z szerokim rondem, aby głowa była chłodna, i używaj dużej ilości kremu z filtrem, aby uniknąć oparzeń słonecznych, które mogą zwiększyć temperaturę skóry i utrudnić zachowanie odpowiedniej temperatury.

  6. Uważaj na oznaki odwodnienia. Jeśli ktoś z twojej rodziny jest chory, zwróć uwagę na to, ile pije wody — zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze. Każdy, kto ma gorączkę, wymioty lub biegunkę, powinien pić dużo płynów. Nie czekaj, aż pojawią się oznaki odwodnienia.

Ile wody potrzebujesz?

Jeśli chcesz zapobiec odwodnieniu, wystarczy włączyć do swojej diety więcej wody i pokarmów bogatych w wodę. Osiem szklanek dziennie to łatwa do zapamiętania zasada i łatwy do spełnienia cel. Możesz również skorzystać ze wzoru na masę ciała: weź jedną trzecią masy swojego ciała i wypij taką ilość płynów. Na przykład, jeśli ważysz 68 kilogramów, staraj się pić 1,5 litra wody każdego dnia.

Niektóre sytuacje będą wymagały picia większej ilości wody, aby utrzymać dobre nawodnienie. Należą do nich aktywność fizyczna i ćwiczenia, gorąca i/lub wilgotna pogoda oraz sytuacje, w których wymiotujesz lub masz biegunkę.

Zapotrzebowanie na nawodnienie każdej osoby jest inne, w zależności od czynników, takich jak historia medyczna, stan zdrowia i przyjmowane leki. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby opracować spersonalizowany plan nawodnienia, który spełni Twoje unikalne potrzeby.