Aby sprawdzić, czy mamy nietolerancję pokarmową, należy wykonać profesjonalny, wiarygodny test. Na podstawie uzyskanych wyników dowiemy się, jakie produkty spożywcze i pokarmy są nietolerowane przez nasz organizm, czyli nam szkodzą.
 
Laboratorium Pabianickiego Centrum Medycznego jest w stanie wykonać około tysiąca badań. 
 
- Ale między innymi wykonujemy testy wykrywające IgE-zależną. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić, które alergeny pokarmowe wywołują większe szkody w organizmie – tłumaczy doktor Danuta Domańska, kierownik laboratorium PCM w szpitalu przy Jana Pawła II 68.
 
Do tego służą testy FoodDetective™, które wykrywają pokarmy tworzące przeciwciała pokarmowo-specyficzne IgG (nietolerancja pokarmowa). 
 
- W oparciu o uzyskane wyniki wskazane jest zastosowanie odpowiedniej diety dopasowanej do naszego organizmu. Ludzie latami odchudzają się, mają efekt jojo, a wystarczy tylko wyeliminować z diety wskazane w teście produkty. Wtedy zdrowiejemy i chudniemy bez efektu jojo – tłumaczy dr Domańska.
 
Taka indywidualna dieta oparta na pokarmach tolerowanych przez nasz organizm jest zalecana m.in. w przypadku: migreny, bólu głowy, zespołu jelita nadwrażliwego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, nadciśnienia, miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenie stawów, zesztywniającego zapalenie kręgosłupa, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, choroby Hashimoto i choroby układu oddechowego.
 
Alergia pokarmowa występuje dość rzadko, bo dotyczy około 2 proc. populacji. Objawy to rumień skórny, obrzęk, trudności oddychania, a niekiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. To badanie polega na wykryciu podwyższonego poziomu przeciwciał IgE.  
 
FoodDetective™ na nietolerancję pokarmową kosztuje w szpitalu 450 zł. Jeżeli zależy ci na wdrożeniu odpowiedniej diety, warto spotkać się z dietetykiem. Są to dwa spotkania z fachowcem. Najpierw układa dietę, a po dwóch tygodniach zaprasza na drugą konsultację. W cenie 500 zł mamy badanie FoodDetective i dwie konsultacje z dietetykiem. Osoby z pabianicką Kartą Seniora na badania w Pabianickim Centrum Medycznym mają 10-procentową zniżkę.
 
Na badania, konsultacje z dietetykiem lub badanie z konsultacjami umawiamy się pod numerem tel. (42) 22 53 533. Zapisy w godz. 7.30-15.00.