Funkcjonariusze spotkali na drodze nawianego, starszego pana 3 marca po godzinie 10.00 w Prusinowiczkach (gm. Lutomiersk).

Zatrzymali jadącego wężykiem rowerzystę do kontroli. Gdy go legitymowali, wyczuli woń alkoholu. W ruch poszedł alkomat. Urządzenie pokazało, że 70-latek ma blisko 2,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci nie mieli litości i wypisali seniorowi mandat na kwotę 2.500 złotych.

Funkcjonariusze przypominają, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

- Pamiętajmy, że cyklista w konfrontacji z poruszającymi się samochodami nie ma żadnych szans. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg – podkreśla podkom. Ilona Sidorko, rzeczniczka pabianickiej komendy policji.