W sobotę około godz. 16.50 policjanci zostali wezwani na ulicę Wiejską. Między blokami zobaczyli spacerującego po trawniku kolorowego legwana. Miał ponad metr długości.

- Wzięli go do bagażnika i przywieźli do komendy - mówi dyżurny policjant. - Poszukaliśmy dożego pudełka i w nim odwieźliśmy legwana do schroniska.

Tam pracownicy schroniska zamknęli legwana w pustym pomieszczeniu.

- Próbujemy dodzwonić się do weterynarza, który zna się na gadach. Chcemy, by go zbadał - mówi Andrzej Luboński, kierownik schroniska.

Legwany (Iguanidae) to rodzina jaszczurek, obejmuje ok. 35 gatunków - podaje Wikipedia. Wielkość od 14 cm długości (Dipsosaurus) do ponad dwu metrów (Iguana). Ich zęby są umieszczone pleurodontycznie (co odróżnia je od agam i kameleonów) i podlegają stałej wymianie. U niektórych występuje zdolność odrzucania ogona - autotomia. Pokrój ciała u większości gatunków przypomina typowe jaszczurki z długim ogonem. Gatunki prowadzące naziemny tryb życia mają ciała brzusznie spłaszczone, a nadrzewne bocznie spłaszczone. Skóra pokryta jest nieregularnie rozmieszczonymi niewielkich rozmiarów łuskami. Występują u nich różne skórne twory jak grzebienie, fałdy, wachlarze. Samce wielu gatunków w czasie, gdy są podniecone nadymają worki podgardzielowe. Ubarwienie z reguły w różnych ochronnych odcieniach zieleni. W czasie godów samce przybierają jaskrawsze barwy. Większość jest wszystkożerna, a nieliczne odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym. Większość legwanów jest jajorodna, a część jajożyworodna. Jaja w pergaminowatych osłonkach składają do jam w ziemi w liczbie od 1 do 90 sztuk. Zajmują rozmaite środowiska od lasów deszczowych poprzez pustynie. Gatunki związane z wodą dobrze pływają i nurkują. Legwany występują od południowo-zachodniej części USA po obszary centralne Ameryki Południowej, na wyspach Galapagos, Antylach i na Fidżi.