Choć wyrok nie zapadł w pabianickim sądzie, do opublikowania tej informacji skłoniła nas fala obraźliwych (delikatnie mówiąc) komentarzy na facebooku pod artykułem pt. "Pabianicki policjant po raz drugi najlepszy".

- Napisać o jedno zdanie za dużo w internecie nie jest trudno. Zasłonięci ekranem monitora hejterzy nie mogą czuć się bezkarnie. Każda publikacja w sieci zostawia ślad. Coraz częściej też możemy się spotkać ze zjawiskiem wylewania hejtu na funkcjonariuszy publicznych – przestrzega policja.

Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich wydał wyrok w sprawie znieważenia tamtejszych policjantów przez 31-letnią mieszkankę Opoczna. Internautka została skazana za obraźliwe wpisy pod zdjęciami na facebooku. 12 września 2022 roku kobieta napisała obelżywy komentarz pod postem, który opisywał prewencyjne działania „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze dochodzeniowo-śledczy bez problemu ustalili, kto jest jego autorką.

Podczas przesłuchania podejrzana tłumaczyła się, że w jej mniemaniu był to normalny komentarz, który został nieprawidłowo odebrany. W tej sprawie Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich orzekł w ubiegłym tygodniu wyrok. 31-latka zapłaci każdemu ze znieważonych przez nią policjantów po 500 złotych nawiązki, więc łącznie wyniesie ją to 5.000 złotych (plus koszty sądowe). Ponadto musi przeprosić znieważonych mundurowych na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich.

- Tego typu zachowania są niedopuszczalne. Dlatego będziemy stanowczo reagowali i wyciągali konsekwencje wobec osób, które swoim postępowaniem lub słowem godzą w policyjny mundur. Niewielu internautów zdaje sobie sprawę z faktu, że pisząc obraźliwe teksty popełniają przestępstwo. Prawo mówi bowiem jasno, że kto znieważa funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - czytamy w komunikacie.