W Zalewie Sulejowskim utonął 35-letni łodzianin, który wskoczył do wody, ratując 6-letnią córkę.

Stało to się w sobotę około godziny 16.00 w pobliżu Smardzewic. Czteroosobowa rodzina z Łodzi: rodzice i dwoje dzieci w wieku 6 i 4 lat, pływała rowerem wodnym. W pewnym momencie do wody wpadła 6-letnia córka, która miała na sobie kamizelkę ratunkową. Aby wyciągnąć dziecko z wody, do zalewu wskoczył ojciec. Ale nie dał rady - utonął.

Na pomoc popłynęła para łodzian, która w pobliżu pływała rowerem wodnym. To oni wyciągnęli dziewczynkę. Po trwającej ponad trzy godziny akcji prowadzonej przez grupę wodno-nurkową Straży Pożarnej i WOPR wydobyto na brzeg zwłoki mężczyzny.

Policja radzi : bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:
1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki.
4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Unikajmy także spożywania obfitych posiłków bezpośrednio przed kąpielą.
5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
8. Unikajmy w wodzie zabaw typu „podtapianie” znajomych czy zrzucanie ich z materaca.
9. Przebywając w wodzie stosujmy się do poleceń ratowników.

10. Korzystając z rowerów wodnych, łodzi i innych sprzętów pływających - bez względu na umiejętności pływackie - zakładajmy kamizelki ratunkowe.
W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym na terenie województwa łódzkiego utonęło 21 osób, w tym 14 dorosłych i 7 dzieci.