Na remonty w pabianickich przedszkolach, podstawówkach i gimnazjach Urząd Miejski wyda 360.000 zł. Najwięcej pieniędzy jest dla Szkoły Podstawowej nr 3. Wakacyjne inwestycje wyniosą ok. 100.000 zł. Pieniądze pochłonie przede wszystkim remont sanitariatów dla chłopców.

- Będzie zrobiony cały pion. To koszt osiemdziesięciu tysięcy złotych – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia.

Będzie również naprawiany dach. Remont jest potrzebny, bo od 2000 roku, kiedy założono papę termozgrzewalną, nic tutaj nie robiono.

Sanitariaty będą robione również w Przedszkolu Miejskim nr 11. To zalecenie sanepidu.

- Bez pewnych podstawowych remontów wynikających z zastrzeżeń sanepidu, nadzoru budowlanego czy straży pożarnej, przedszkolaki i uczniowie nie mogliby rozpocząć we wrześniu roku szkolnego – dodaje Boryń. – Pewne rzeczy po prostu musimy zrobić.

Straż Pożarna kazała w tym przedszkolu wymienić również drzwi na takie, które spełniają normy przeciwpożarowe. To wyniesie kilka tysięcy złotych.

W „jedenastce” od września ruszą nowe grupy. Na ich uruchomienie pozyskano środki z Unii Europejskiej. Teraz trwa adaptacja pomieszczeń.

Sporo pieniędzy przeznaczono również na remont Przedszkola Miejskiego nr 16. Tu za 65.000 zł będą zrobione główne schody wejściowe i wymienione okna. Pieniądze na ten cel przedszkole znalazło samo.

W Gimnazjum nr 1 za 45.000 zł zostanie zakończony rozpoczęty rok temu remont dachu.

- Założono już papę termozgrzewalną nad salą gimnastyczną. Teraz takie prace będą na budynku szkoły – opowiada Boryń.

Drobne prace remontowe i malarskie są prowadzone w każdej szkole. W „trzynastce” pracują trzy osoby przyjęte z Urzędu Pracy. Ich zadaniem jest pomalowanie wszystkich sal lekcyjnych i korytarzy. Szkoła płaci więc jedynie za farby i materiały potrzebne do remontów. Na robociźnie oszczędza.

Remonty trwają również w szkołach ponadgimnazajlnych. Największe w Zespole Szkół nr 1 i w Zespole Szkół nr 3. Tu przeprowadzane są kapitalne remonty pracowni językowych. W „trójce” będzie jak nowa pracownia hotelarska. Oprócz malowania, jest wymieniane oświetlenie, wykładzina i drzwi. W Zespole Szkół nr 2 na korytarzu na drugim piętrze zdejmowane są panele i boazeria. Będą zastąpione materiałami niepalnymi.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Życia Pabianic.