466 mln zł będzie kosztowała przebudowa drogi krajowej nr 8 do standardu drogi ekspresowej S-8. Chodzi o odcinek od Rawy Mazowieckiej do granicy z województwem mazowieckim. Roboty zakończą się w maju 2012 r.

W piątek w łódzkiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę z Bilfinger - Berger Drogownictwo SA i Erbu SA. 

Na terenie województwa łódzkiego do Euro 2012 będą ukończone prace m.in. na: autostradach A-1 (81 km od Strykowa do Kowala) i A-2 (46 km od Strykowa do granicy z woj. mazowieckim), drodze ekspresowej S-8 (82 km od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z woj. mazowieckim) oraz na skomunikowanych z S-8 obwodnicach Pabianic i Opoczna.

Modernizowana DK nr 8 na odcinku od Rawy Mazowieckiej do granicy z województwem mazowieckim będzie miała dwie jezdnie dwupasmowe (każdy pas po 3,5 m) oraz po jednym pasie awaryjnym w obu kierunkach.

Oprócz drogi powstaną również cztery węzły - Julianów, Babsk, Kowiesy, Huta Zawadzka - łączące na tym odcinku trasę S-8 z drogami niższych kategorii. W projekcie jest również budowa m.in. jednej kładki dla pieszych, jednego przejścia podziemnego, 17 przepustów (w tym 7 przystosowanych do migracji małych i średnich zwierząt) oraz kilku mostów i wiaduktów, i jednego punktu obsługi podróżnych jadących w kierunku Katowic.

Po obu stronach drogi ustawione będą ekrany dźwiękochłonne (14,5 km) o wysokości od 4 do 7 m.

Zakończenie prac zaplanowano na maj 2012 r.

Droga ekspresowa S-8 ma połączyć Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok.

Północna obwodnica Pabianic będzie miała 15,2 km. Połączy Dobroń z Łodzią. Będą po dwa pasy ruchu w obie strony - każdy o szerokości 3,5 metra.

Podczas budowy S-14, droga do Konstantynowa nie będzie zamykana. Drogowcy wytyczą objazdy. Na przecięciu ulicy Lutomierskiej z trasą S-14 będą dwa ronda i ślimaki do zjazdów.

- S-14 pójdzie górą, a Lutomierska pójdzie dołem - wyjaśnia drogowiec.

Roboty zaczęły się też na rondzie przy centrum handlowym IKEA. Tam stanie wiadukt, na który będziemy wjeżdżać od strony Łodzi. To początek S-14bis.

Termin zakończenia prac zaplanowano na 30 listopada 2011 roku.