Na sto wystawionych pouczeń są dwa mandaty.

- To prawda, że jeden strażnik daje tak dużo pouczeń, a inny w tym samym czasie wystawia 58 mandatów - przyznaje Andrzej Wojkowski, komendant.

Skala tego jest taka, że 721 mandatów zostało wystawionych na 4,5 tysiąca pouczeń. Komendant nie ma wpływu na takie zachowanie strażników.

- Dwie panie parkowały przed przedszkolem przy Piotra Skargi na zakazie. Jedna dostała pouczenie, druga mandat. Pytam: dlaczego? Usłyszałem od strażnika: miałem prawo - mówi prezydent Zbigniew Dychto.

Im mniej mandatów, tym mniej pieniędzy w budżecie. Radni dziś zastanawiali się, jak rozwiązać ten problem.

- Dać im bonusy, to będą lepiej pracować - zaproponował radny Krzysztof Górny.

Radni uznali, że to nienajlepszy pomysł, skoro od 2 lat nie ma premii dla pracowników Urzędu Miejskiego.

- Jakby zlikwidować Straż Miejską, to byśmy milion złotych zaoszczędzili - podsumował Dychto.

Rocznie SM ma zarabiać dla budżetu około 900.000 zł.

-Jeden strażnik rocznie wystawia 8 mandatów, a inny 56, 57 - wyliczali dziś zebrani na Komisji Budżetu i Finansów w Urzędzie Miejskim.

Padały głosy o zwolnieniu tych, którym nie chce się pracować. Niestety nie jest to możliwe, bo chronią ich związki zawodowe.

- To znaczy, że kierowca rozjeżdżający trawnik nie dostaje mandatu? - dziwił się radny Grzegorz Mackiewicz. - No to nic dziwnego, że parkuje tam notorycznie, skoro jest tylko pouczany.

 Przynajmniej wyjaśniło się, dlaczego nie da się przejść zasypanymi śniegiem chodnikami w mieście. Po co właściciele nieruchomości mają je odśnieżać, skoro nie mają za to kary. Pouczenia chowają do kieszeni, a łopat nawet nie wyciągają z komórek.