Młodzi aktorzy z II LO, jako jedyni ze szkół średnich województwa łódzkiego, wzięli udział w Uczniowskiej Scenie Teatralnej podczas VIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Wystawili spektakl "Pan Cogito w labiryncie wyobraźni", na podstawie poezji Zbigniewa Herberta.

- Zaprezentowaliśmy teksty Herberta w konwencji Witkacego, czyli snu i groteski - mówi Przemysław Pałosz, opiekun koła teatralnego w II LO. - Zwróciliśmy uwagę na świat totalitarny, pokazaliśmy jego piekielność i beznadzieję.

Trwające 75 minut przedstawienie wymagało od aktorów nie lada wysiłku, wszechstronności i koncentracji. Niektórzy z młodych wykonawców musieli zagrać po dwie, a nawet trzy role. Zdarzało się, że występowali w maskach. Poza tym dwie aktorki grały na skrzypcach i altówce utwory Beethovena. Na scenie dominowały czerwień i czerń, w ten sposób twórcy spektaklu podkreślali piekielną atmosferę.

- Moi wychowankowie zagrali brawurowo - uważa Pałosz. - Chwalili nas specjaliści, którzy takiej inscenizacji utworów Herberta się nie spodziewali.

W spektaklu wystąpili: Kalina Buczyńska - Fortynbrass i wyrazicielka przesłania Pana Cogito, Sandra Dziamarska - Belzebub i Cesarz, Edyta Janiak - Szatan, Car Ojczulek i sprawozdawczyni ze świata piekieł, Aneta Cholewińska - Pan Cogito, Alicja Baczyńska - Beethoven i osoba oskarżona w procesie, Anita Hurbańczuk - Morderca Królów i sprawozdawca z oblężonego miasta, Marcin Bartocha - Potwór Pana Cogito, Justyna Dopieralska - Dusza Pana Cogito, Karolina Murlikiewicz - Cnota Pana Cogito, Anna Dychto - Uosobienie filozofii Aureliusza, Oliwia Wojciechowska - Widmo Beethovena.